Vai tiesa, ka nav labi gulēt uz kreisā sāna? Skaidro Vilnis Dzērve


Lasītājs jautā: “Esmu dzirdējusi, ka nakts laikā labāk gulēt uz kreisā sāna. Nepareizi guļot, tiekot nospiesti asinsvadi, sirds nespēj pietiekami labi strādāt, arī kuņģa saturs var nākt uz augšu. Cik tas ir pamatoti?”

“Pieņēmums, ka pareizāk ir gulēt uz kreisās ķermeņa puses, nav zinātniski pamatots,” saka miega ārsts Jevgeņijs Iznovs. “Tas ir tautas mīts. Organisma, ķermeņa uzbūve ir piemērota gulēšanai jebkurā pozā. Turklāt ķermenis dabiski izvēlas miegam piesardzīgu un ergonomisku pozīciju. Ķermeņa pozu miegā kontrolē galvenais procesors – smadzenes, kas saņem informāciju no visas organisma sistēmas un atbilstīgi tai nosaka ķermeņa pozīciju.”

Arī Latvijas Universitātes Kardioloģijas zinātniskā institūta vadošais pētnieks un kardiologs Vilnis Dzērve apstiprina: nav zinātnisku pierādījumu tam, ka labāk gulēt uz kreisās puses. “Jāguļ tā, kā ir ērtāk. Tas nozīmē, ka katram cilvēkam piemīt savas fizioloģiskās īpatnības, kurām jāpiemēro gulēšanas poza. Piemēram, grūtniecības laikā jāguļ pozā, ko prasa mazulis, un to viņš noteikti pateiks priekšā. Savukārt cilvēkiem ar kuņģa darbības traucējumiem piemērota būs poza uz kreiso pusi, jo tad nesagremotā barība atrodas kuņģa izliekumā, kas mazina atviļņa iespējamību. Viņiem der arī gulēšana uz muguras ar piepaceltu galvu.

Sirdsslimniekiem labāk esot gulēt uz labās ķermeņa puses, kaut gan, aptaujājot pacientus, nav pārliecinošas atbildes. Citi guļ tikai uz kreisā sāna.

Līdzīgi var izskatīt visas gulēšanas pozas, tomēr no organisma fizioloģijas viedokļa veselam cilvēkam ieteicams gulēt uz muguras, un par šādas pozas priekšrocībām var lasīt ļoti daudzos materiālos.”

9. MARTS, VESELAM.LA.LV