Pieci trauksmes signāli, kad jādodas pie asinsvadu ķirurga. Dainis Krieviņš / veselam.la.lv


 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Staigājot vai miera stāvoklī sāp kāja.

2. Pēkšņi kāja kļuvusi bāla un auksta, ir tirpšanas sajūta, grūti kāju pakustināt. Šajos gadījumos nekavējoties konsultējieties ar savu ģimenes ārstu vai zvaniet ātrajai palīdzībai. Iespējams, asinsvadu nosprostojis trombs.

3. Profilaktiskajos vai citos izmeklējumos konstatēts miega artērijas sašaurinājums vairāk par 70%. Kakla asinsvadu dupleksdoplerogrāfijas izmeklējumi ir vēlami, ja ir bijuši galvas asinsvadu cirkulācijas traucējumi, insults, ja jums ir vairāk par 70 gadiem.

4. Ja parādās galvas asinsvadu cirkulācijas vai insulta pazīmes (pēkšņs kādas ekstremitātes nejutīgums vai vājums, pat nekustīgums, pēkšņas grūtības runāt, pēkšņi redzes traucējumi vienā acī, pēkšņi līdzsvara traucējumi), nekavējoties zvaniet ātrajai palīdzībai vai savam ģimenes ārstam. Nepieciešamības gadījumā tiks piesaistīts asinsvadu ķirurgs.

5. Ja ir pulsējoša sajūta vai ilgstošas sāpes vēderā vai muguras sāpes, nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu. Kaut arī parasti vēdera aortas aneirismam simptomu nav, tomēr iepriekš minētajos gadījumos tā iespējamība ir daudz lielāka. Ja jums ir kādi no artēriju slimību riska faktoriem, vismaz reizi piecos gados nepieciešams profilaktiski veikt dupleksdoplerogrāfijas izmeklējumu vēdera aortai.

Konsultēja DAINIS KRIEVIŅŠ, asinsvadu ķirurgs, flebologs; Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts, Latvijas Universitātes profesors, Latvijas Asinsvadu ķirurgu asociācijas prezidents, Latvijas Flebologu biedrības viceprezidents, Eiropas Asinsvadu ķirurgu asociācijas biedrs.

vesela.la.lv, 12. JŪLIJS, 2017