Kardiologs Ērglis: Seniori sportot var sākt arī 110 gadu vecumā / LTV1


Sportošanu var sākt 100 un 110 gadu vecumā – nekad nav par vēlu, norāda kardiologs Andrejs Ērglis. “Sākt var katru dienu!” Nav būtiski tas, vai iepriekšējā dzīvē nav sportots 20-30 vai pat 50 gadus.

Kardiologs Andrejs Ērglis uzskata, ka Latvijas iedzīvotāji var sasniegt 120 gadu mūža ilgumu. Lai to panāktu, ir jāstrādā ar sevi un jāizmanto visas mūsdienu iespējas. Jāievēro veselīgs dzīvesveids, jātrenējas fiziski un garīgi, kā arī jāpiedalās sacensībās.

Sportošanu var sākt arī senioru vecumā. Leģendārā Nedežda Kavtaskina sāka skriet 51 gadu vecumā un pēdējo 28 gadu laikā 42,195 kilometru garo maratona distanci noskrējusi 104 reizes.

79 gadu vecumā viņa sniedz padomus arī citiem sportotājiem. Viņa novērojusi, ka aktīva dzīvesveida piekopēju īpatsvars pieaug. Nepieciešami vienīgi labvēlīgi apstākļi un piemērota vide.

Andrejs Ērglis mazāk norāda uz uztura kvalitāti, vairāk uz apēstā apjomu. Būtu nepieciešams maltīšu apjomu samazināt trīs reizes, uz disciplīnu norāda kardiologs. Viņš atzīst, ka nogurums reizēm aicina uz atpūtu, taču saņemšanās treniņa uzsākšanai vienmēr sevi attaisnojusi un sniegusi gandarījusi.

Nelaime ir tā, ka laimes hormonus izdala gan fiziskās aktivitātes, gan pārēšanās. Tāpēc jābūt lielam gribasspēkam, lai izdarītu izvēli starp ieslīgšanu dīvānā un veselības uzlabošanu, ko sniedz sportošana visas dzīves garumā.

Senioru vecumā ir ļoti svarīgi kustēties, citādi ātri var kļūt par nevarīgu un apkopjamu cilvēku, par ko jārūpējas radiem. Bezspēku var mazināt ar sportošanu, pretējā gadījumā var “kļūt par gurķi”, līdzībās runā 71 gadus vecā Marga Ozoliņa.