Kā palīdzēt sev infarkta gadījumā. Skaidro Vilnis Dzērve / veselam.la.lv
“Sociālajos tīklos izplatīti dažādi pašpalīdzības padomi. Vēlos uzzināt kompetenta mediķa komentāru par ieteikumiem, kā sev palīdzēt miokarda infarkta gadījumā, pirms nav zaudēta samaņa.” EDVĪNS RĪGĀ
Padomu devēji uzskaita šādas infarkta pazīmes: reibonis, traucēts sirdsdarbības ritms, akūtas sāpes un samaņas zudums pēc desmit sekundēm. Lēkmes piemeklētajam tiek ieteikts dziļi elpot, lai apgādātu plaušas ar skābekli, kā arī enerģiski un atkārtoti klepot ik pēc divām sekundēm, lai saspiestu sirdi un tādējādi uzlabotu asinscirkulāciju. Vēl ir minēts, ka, piespiežot un atlaižot roku sirds apvidū, var palīdzēt tai atgūt normālu darbības ritmu.
Kā skaidro LU Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūta vadošais pētnieks, medicīnas doktors Vilnis Dzērve, rakstītajā ir sajaukts infarkts ar sāpēm krūtīs un sirds ritma traucējumiem, kurus patiešām iespējams mazināt vai novērst ar tā sauktajiem reflektorajiem paņēmieniem, mēģinot aizturēt elpošanu, elpot ātrāk, dziļāk vai klepot, piespiest un atlaist roku sirds apvidū, lai to mehāniski satricinātu, vai arī saspiest uz kakla miega artēriju.
– Infarktu var noteikt, tikai veicot izmeklējumus. Tas var noritēt dažādi – ne tikai ar smagām izpausmēm, bet arī ar nelielām sāpēm sirds apvidū vai pat nemanāmi. Acīmredzot cilvēks ir domājis brīdi, kad sakarā ar asinsapgādes traucējumiem sirdij iestājas tā sauktā kardiogēnā šoka pazīmes – ļoti spēcīgas sāpes, krasi pazeminās asinsspiediens un zūd samaņa. Tad minētie paņēmieni nepalīdzēs, un grūti pat iedomāties, ka cilvēks tik stipru sāpju brīdī spētu izpildīt šādas darbības, – skaidro Vilnis Dzērve.
Vienīgais veids, kā sev palīdzēt miokarda infarkta gadījumā, ir atgulties, atbrīvot apģērbu un palikt zem mēles nitroglicerīna tableti. Ja 3–5 minūšu laikā nekļūst labāk, nekavējoties jāsauc ātrā palīdzība.