Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā veikta unikāla operācija / apollo.tvnet.lv


Pirmo reizi Latvijā Bērnu slimnīcas kardioķirurgi 15 gadus vecai meitenei ar kombinētu sirdskaiti veikuši sarežģītu transvazālu sirds operāciju – plaušu artērijas vārstuļa implantāciju. Līdz šim līdzīgas operācijas veiktas, atverot krūškurvi un pieslēdzot pacientu mākslīgai asinsritei, portālam «Apollo» pastāstīja VSIA «Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas» pārstāve Romēna Namniece .

Pielietojot šo jauno tehnoloģiju, plaušu artērijas vārstulis bērnam implantēts caur kājas vēnu, bez ķirurģiskas iejaukšanās. Meitene pēc veiktās manipulācijas jūtās ļoti labi un jau trešajā dienā pēc operācijas izrakstīta mājās. Pēc sarežģītās ķirurģiskās operācijas, kas šādos gadījumos tikusi pielietota iepriekš – ārstēšanās slimnīca parasti ilgtu apmēram divas nedēļas, no kurām vairākas dienas būtu jāpavada intensīvās terapijas nodaļā. Turklāt atvērta tipa operācija paredzētu asins zudumu – tāpēc būtu nepieciešama asins pārliešana, no kā šajā gadījumā varēja izvairīties.

Vidēji ik gadu Bērnu slimnīcā bērniem ar dažādām sirdskaitēm tiek veiktas aptuveni divsimts operācijas, no kurām simts ir atvērtas sirds operācijas, taču tikpat minimāli invazīvas – bez ķirurģiskas iejaukšanās. Šobrīd Eiropā un pasaulē strauji attīstās minimāli invazīva vārstuļu implantācija un tā ir ļoti būtiska tehnoloģija modernajā bērnu kardioloģijā, īpaši gadījumos, kad iepriekš jau veiktas sarežģītas iedzimtu sirdskaišu primāras ķirurģiskas korekcijas, uzsvēra Bērnu kardioloģijas un kardioķirurģijas klīnikas vadītājs Valts Ozoliņš.

Bērnu kardioloģijas un kardioķirurģijas klīnika ir vienīgā vieta Latvijā, kur bērniem no dzimšanas līdz pat 18 gadu vecumam, tiek nodrošināta sirdskaišu ārstēšana stacionārā un ambulatori. Klīnikas speciālisti konsultē grūtnieces ar aizdomām par sirds patoloģiju auglim, jaundzimušos, kā arī bērnus un pusaudžus dažādos vecumos. Klīnikā tiek veikta visa veida sirds un asinsvadu diagnostika, izmantojot elektrokardiogrāfijas, ehokardiogrāfijas, holtera monitorēšanas u.c izmeklējumus, konsultēti un ārstēti bērni ar iedzimtām sirdskaitēm, kardiomiopātiju (sirds muskuļa saslimšana), iegūtām sirdskaitem un sirds ritma un vadīšanas traucējumiem.

Ik gadu klīnikas speciālisti ambulatori konsultē vairāk nekā 4500 bērnu, savukārt stacionārā vidēji ārstējas ap 1600 bērnu ar dažādām sirds-asinsvadu sistēmas patoloģijām.

apollo.tvnet.lv, 10. aprīlis, 2015