Tirpst pirksti, naktī sāp plaukstas: Karpālā kanāla sindroms. / veselam.la.lv


Roku ilgstošu tirpšanu un plaukstas kustību ierobežojumus mēdz uzskatīt par pārstrādāšanās sekām. Pēc padziļinātas izmeklēšanas dažkārt izrādās, ka problēma ir daudz nopietnāka.

Īkšķa, rādītājpirksta un vidējā pirksta tirpšana, sāpes plaukstā nakts laikā, dedzināšanas sajūta un kustību traucējumi liecina par karpālā kanāla bojājumiem. Reizumis plauksta tirpst līdz pat augšdelmam un plecam. Slimībai pastiprinoties, piebriest īkšķa pamatne, parādās viegla asimetrija un pēc tam atrofija. Ir grūti, piemēram, noturēt adatu vai paņemt sīknaudu.

Veselības centru apvienības neiroloģes Ingas Kaleres pieredze liecina, ka tikai desmitajā daļā gadījumu problēmu izraisa fiziskā slodze vai vibrācija. Vairākumā gadījumu tā ir endokrīnu pārmaiņu, šīs sistēmas slimību vai locītavu patoloģiju izpausme. Pamatslimības, kas mēdz radīt nervu trofikas traucējumus un pārmaiņas nerva šķiedrā, ir cukura diabēts, hipotireoze, olnīcu hipofunkcija, akromegālija, reimatoīdais artrīts, podagra, amiloidoze, jaunveidojumi, locītavu patoloģija. Patieso saslimšanu var konstatēt, veicot izmeklējumus un asinsanalīzes.

Karpālā kanāla sindromu sievietēm diagnosticē četras reizes biežāk nekā vīriešiem, lai gan nodarbes, kas provocē saslimšanu, ir raksturīgas abiem dzimumiem: transporta līdzekļu vadīšana, stomatoloģija, monotonas kustības piespiedu pozās.

Raksturīgo simptomu pamatā ir nerva bojājums. Lai noteiktu pārmaiņas nerva šķiedrā, izmanto neirometrijas, kvantitatīvās sensorās testēšanas, neirogrāfijas un ultraskaņas izmeklējumus. – Katrs gadījums ir atšķirīgs, un, ņemot vērā pamatizmeklējumu rezultātus, ārsts lemj par tālāko rīcību – turpināt izmeklējumus vai izmantot kādu no karpālā kanāla ārstēšanas iespējām (fizioterapiju, fizikālo terapiju, medikamentus, blokādes), ieteikt atslodzi un miera režīmu vai apsvērt operācijas nepieciešamību, – skaidro neiroloģe.

Ja netiek atrasts patiesais cēlonis, operācija var nesniegt gaidīto rezultātu. Reizēm arī slimības pēdējā stadijā nelīdz pat ķirurģiska iejaukšanās, jo nervs lieliem posmiem jau ir aizgājis bojā. Tad pēc ilgstoša diskomforta nav vairs arī tirpšanas vai dedzināšanas sajūtas.

PADOMI

Pārbaudiet paši!

• Lai noteiktu pirmās nervu bojājuma pazīmes, viena roka taisni jāpaceļ virs galvas un jātur minūti. Ja šajā laikā īkšķa, vidējā vai rādītājpirksta apvidū rodas sāpes vai tirpšana, jāapmeklē ārsts.

• Ja mājās ir asinsspiediena mērītājs (piemērotāks ir mehāniski uzpumpējamais), var uzlikt manšeti, palielināt tajā spiedienu, kas par 10 mm Hg pārsniedz arteriālo spiedienu, un paturēt minūti. Ja šajā laikā parādās tirpšana vai sāpes, arī tas ir iemesls veikt papildu izmeklējumus.

Veselam.la.lv, 13. JŪLIJS, 2016