NMPD: Insulta un infarkta gadījumā nedrīkst kavēties vai kautrēties zvanīt 113 / tvnet.lv
Insulta un infarkta gadījumā nedrīkst kavēties vai kautrēties zvanīt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) uz tālruni 113, ceturtdien sociālās kampaņas «Mīli savu sirdi! Atpazīsti un rīkojies!» atklāšanā uzsvēra NMPD operatīvās vadības centra vadītājs Aleksejs Baranovs.
Šā gada astoņos mēnešos NMPD brigādes slimnīcās ar insultu nogādājušas 6707 pacientus, vidēji 28 pacientus diennaktī, kā arī 1716 jeb septiņus pacientus diennaktī ar infarktu.
Baranovs vairākkārt uzsver, cik ļoti svarīgi nebaidīties un nekavēties saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, turklāt arī, zvanot uz 113, dispečers, kurš ir mediķis, sniegs atbalstu, palīdzību un padomus pa tālruni līdz mediķu ierašanās brīdim. Būtiski, ja cilvēks ir bezsamaņas stāvoklī, klātesošajam nenolikt klausuli, bet, uzklausot mediķu padomus, palīdzēt nelaimē nonākušajam.
NMPD pārstāvis norādīja, ka, zvanot NMPD, svarīgi atcerēties, ka dispečeram nepieciešams zināt, kur cilvēks atrodas – pilsētu, novadu, ielu, mājas numuru, kā arī durvju kodu. Tāpat zvanītājam īsi un konkrēti jāpastāsta dispečeram, kas noticis, nepieciešamības gadījumā dispečers uzdos papildu jautājumus.
Tāpat Baranovs uzsvēra, ka kritiskās situācijās cilvēkiem, kuriem ir veselības problēmas, nereti ir grūti atcerēties svarīgu informāciju, piemēram, atrašanās vietu, tāpēc mājās redzamā vietā, uz ledusskapja vai pie spoguļa, vēlams novietot zīmīti ar mājas adresi, durvju kodu un tālruņa numuru.
Kā ziņots, lai saprotamā, vienkāršā, bet saistošā veidā skaidrotu miokarda infarkta un insulta pazīmes, kā arī to, kā atpazīt simptomus, kuru gadījumā nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, šodien atklāta kampaņa «Mīli savu sirdi! Atpazīsti un rīkojies!».
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Veselības veicināšanas departamenta vadītāja Ilze Straume informēja, ka kampaņas primārā mērķauditorija ir iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 50 gadiem, kā arī ārstniecības personas, veselības aprūpes speciālisti, ārstu profesionālās organizācijas, nevalstiskās organizācijas un plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.
Straume norādīja, ka kampaņai radīts video par insulta un infarkta simptomu atpazīšanu un nepieciešamo rīcību, simptomiem parādoties. Video tiks rādīti gan reģionālajos pasākumos, gan televīzijā. Tāpat radīti dažādi plakāti, informācija, ko izvietot sabiedriskajā transportā, informācija, kas nonāks ģimenes ārstu praksēs un aptiekās, kā arī tematiskie raksti drukātajā presē un internetā.
Veselības ministre Anda Čakša šodien uzsvēra, ka šāda veida kampaņas ir ļoti svarīgas, jo statistika ir diezgan «bēdīga». Vienlaikus viņa piebilda, ka statistika nav tikai skaitļi, jo aiz tiem ir cilvēki, kas izārstēti vai arī kurus nav paspēts izārstēt.
Čakša norādīja, ka Latvijai jātiecas uz to, lai samazinātu slimību epizožu skaitu, tāpēc Veselības aprūpes sistēmas reformā būtiski realizēt optimālu slimnīcu tīklu, lai pacients nonāktu slimnīcā pēc iespējas ātrāk.
SKPC informē, ka miokarda infarkts un insults Latvijā joprojām ir viens no izplatītākajiem invaliditātes un mirstības cēloņiem. Viens no iemesliem šādai situācijai ir tas, ka cilvēki neatpazīst vai nepievērš uzmanību šo slimību pazīmēm, līdz ar to kvalitatīva medicīniskā palīdzība tiek sniegta pārāk vēlu.