Augsts asinsspiediens – šķērslis seksam? Vilnis Dzērve / veselam.la.lv


Vakarā vīrs uzgriež muguru un tūlīt iesnaužas. No rīta noguļ līdz modinātāja zvanam. Seksa nav vienu dienu, otru, trešo… Negrib vai arī nevar. Varbūt tāpēc, ka augsts asinsspiediens?

Atminoties stāstus par gadījumiem, kad vīrieša mūžs aprāvies dzimumakta laikā, rodas jautājums, vai šādos brīžos augsts asinsspiediens nevar apdraudēt dzīvību. Varbūt ir pamats baidīties, vai sirds un asinsvadi izturēs? Kardiologs Vilnis Dzērve atbild ar pretjautājumu: vai basketbolu spēlēt arī ir bīstami? Kāds ir miris gan sporta laukumā, gan seksa laikā, taču tā notiek ļoti reti.

Ja vien ir varēšana, ar hipertensiju sirgstošajam liegt mīlēties nav pamata – asinsspiediens tad paaugstinās tikai uz īsu brīdi, toties orgasma laikā samazinās muskuļu un nervu spriedze, tādēļ no seksa nevajag vairīties.

Tiesa, ja kungs bez apstāšanās un aizdusas nespēj uzkāpt otrajā stāvā, kas liecina par gana nopietnu sirds mazspēju, arī dzimumakta veikšana sagādās pārāk lielu slodzi. Bet tad viņš parasti nav kārs uz seksu.

Gausa asinsrite un psiholoģisks trieciens

”Ja radušās problēmas seksuālajā dzīvē, vispirms jānoskaidro, vai vīrietis negrib mīlēties vai arī nespēj. Visbiežāk tas ir saistīts. Atjaunot vēlēšanos ir daudz grūtāk nekā potenci,” atzīst urologs Armands Bāliņš.

Erekcija rodas, dzimumloceklim bagātīgi piepildoties ar asinīm. Vīrietis ir gatavs mīlas brīdim, ja pa paplašinātajām artērijām pieplūst vairāk asiņu, nekā aiztek pa vēnām.

Ar hipertensiju sirgstošajiem seksuālas dabas problēmas mēdz rasties biežāk (apmēram 10–25 procentiem) nekā citiem kungiem. Paaugstināts asinsspiediens veicina aterosklerozes attīstību, kad asinsvadu sieniņas kļūst neelastīgas. Tie sašaurinās ne tikai sirdī un citviet organismā, bet arī dzimumloceklī, apgrūtinot asinsriti un kavējot erekcijas iestāšanos. Hipertensijai mazinoties, ateroskleroze progresē lēnāk, un – otrādi.

Dzimumlocekļa gatavību mīlas brīdim var kavēt augsta asinsspiediena pazemināšanās, jo briedumķermeņi raduši piepildīties spēcīga spiediena ietekmē, taču tas, protams, nenozīmē, ka hipertensija nebūtu jāārstē. Sākot to darīt laikus un atbilstoši ārsta ieteikumiem, erekcijas problēma nerodas.

Ne vienmēr kungs sāpes pakauša zonā, dullu galvu, reiboni un nelielus redzes traucējumus skaidro ar augstu asinsspiedienu. Kad jau ar izteiktu kaiti ieradies pie ārsta, smagi pārdzīvo daktera secinājumu, ka visu atlikušo mūžu būs jādzer zāles. Taču, ja viņš domā: es nedrīkstu un nevaru, man jāuzmanās, rodas dzimumdzīvei nelabvēlīgs fons. Pāris neveiksmīgi mīlas brīži sagādā psiholoģisku triecienu, un nereti vīrietis vairs nemaz nemēģina baudīt tuvību, iestāstot sev, ka seksu negrib.

Vecākiem kungiem vajadzētu paturēt prātā, ka vairs nav kā jaunībā, kad pēc ilgstošas atturēšanās ir viegli atsākt dzimumdzīvi. Gluži tāpat kā ar maratonu – regulāri netrenējoties, to neizdodas noskriet.

Ko darīt, ja asinsspiediens augsts, bet mīlēties gribētos

1. solis – būt fiziski aktīvam

”Hipertensijas slimnieki bieži vien vaicā, vai drīkst iet uz baseinu peldēt un nodarboties ar citām aktivitātēm. Viņi ne tikai var – tas obligāti jādara, jo kustību laikā, paplašinoties asinsvadiem, asinsspiediens pazeminās,” uzsver Vilnis Dzērve.

”Ir jāizvērtē veselības stāvoklis, taču pat izteiktas hipertensijas gadījumā, ko nekavējoties jāsāk ārstēt ar zālēm, jau pēc nedēļas ieteicamas pastaigas vai lēna skriešana, kontrolējot pulsu. Aktivitātes mazliet jāpiebremzē vienīgi tad, ja tas pārsniedz 120 sitienus minūtē.

68 procenti hipertensijas slimnieku cieš no aptaukošanās. Jāņem vērā, ka katri lieki deviņi kilogrami paaugstina asinsspiedienu par trim milimetriem dzīvsudraba staba (mm/Hg). Atbrīvojoties no viena kilograma, asinsspiediens samazinās par diviem mm/Hg. No tauku krājumiem palīdz tikt vaļā kustības, tikai jāievēro vienkārša formula: cik kalorijas uzņemtas, tik arī jāiztērē!

Pats brīvdienās braucu ar velosipēdu apkārt Baltezeram. Sanāk 17 kilometri, un pēc tādas slodzes ir ļoti grūti atteikties no otro brokastu ieturēšanas. Ļaujoties kārdinājumam, šis pasākums dod mazāku labumu, jo uzņemtā enerģija netiek iztērēta.

Katram vīrietim, kam nav lauzta kāja, būtu jānostaigā desmit tūkstoši soļu dienā, kas atbilst apmēram septiņiem kilometriem.

Man ļoti patīk amerikāņu ārstu dzīvesstila ieteikumi hipertensijas slimniekiem. Viens no tiem – atstājiet automašīnu vistālākajā stāvvietas stūrī, un otrs – ja nav jākāpj augstāk par piecdesmito stāvu, ejiet kājām! Tas, protams, ir mazliet pārspīlēti, taču, lai nokļūtu trešajā vai piektajā stāvā, patiesi nevajadzētu izmantot liftu,” stāsta dakteris Dzērve.

2. solis – izvēlēties sirdij un asinsvadiem labvēlīgu uzturu

Ap 40 gadiem ir lūzuma punkts, kad līdz ar hormoniem mainās organisma funkcijas un vielmaiņas intensitāte, sāk briest vēderiņš un diemžēl pakāpeniski vājinās arī potence. Gandrīz katram ir izveidojusies lielāka vai mazāka ateroskleroze. Elastību zaudējušie asinsvadi veicina asinsspiediena paaugstināšanos un izraisa lielāku slodzi sirdij.

Lai pazeminātu holesterīna līmeni asinīs, kas veicina šīs slimības attīstību, jāierobežo taukvielām bagātīga uztura uzņemšana un dienā jāapēd vismaz viena daiviņa ķiploka. Izteiktas aterosklerozes gaitu iespējams palēnināt ar īpašiem medikamentiem statīniem.

Latvijas iedzīvotāji vidēji uzņem septiņus līdz deviņus gramus sāls dienā, kas ir krietni par daudz. Tas jau gana ir pievienots maizei, sieram un citiem rūpnieciski ražotiem produktiem. Neberot to klāt ēdienam un samazinot šo daudzumu līdz pieciem gramiem, asinsspiedienu iespējams pazemināt par pieciem sešiem mm/Hg.

”Sāls lietošanu ietekmē paradumi ģimenē, piemēram, mana māte sirga ar nieru bļodiņu iekaisumu, tādēļ ēdienam nepievienoja sāli, un man joprojām mājās nav sālnīcas,” atklāj Vilnis Dzērve.

Joprojām nav izskaidrojuma, kādēļ dažam pāris tasītes kafijas asinsspiedienu paaugstina, bet citam – ne, taču hipertensijas slimniekiem labāk ar tās dzeršanu neaizrauties. Pēc trīs četru krūzīšu iztukšošanas spiediens noteikti celsies ikvienam, jo sirds sāks darboties ātrāk.

Ja vien ir veselas nieres, vīrietim dienas laikā būtu jāuzņem ne mazāk kā divi litri šķidruma. Tas nepieciešams gan vielmaiņas galaproduktu izvadīšanai, gan barības vielu piegādei, gan ķermeņa iekšējās temperatūras regulācijai. Viņš diennaktī zaudē vidēji divus, divarpus litrus šķidruma, bet karstā laikā un slodzes apstākļos pat četrus piecus vai vairāk, kas attiecīgi jākompensē.

3. solis – nesmēķēt

Daudzajām kancerogēnajām vielām, ko satur tabakas dūmi, ir ļoti nelabvēlīga, asinsvadus sašaurinoša un aterosklerozi veicinoša ietekme. Lai gan tas nav pierādīts, arī tvana gāze, ietekmējot to sieniņas, paaugstina asinsspiedienu.

Pētījumos, kuros piedalījušies desmitiem tūkstošu cilvēku, ir apliecinājies: atmetot pīpēšanu, pirmā gada laikā saslimšana ar akūtām sirdskaitēm, kuras veicina arī hipertensija, samazinās par 45 procentiem!

Nikotīna ietekmē sašaurinās dzimumlocekļa asinsvadi, kas būtiski samazina tam pieplūstošo asiņu daudzumu. Kaitīgā viela vājina arī asinsvadu vārstuļu darbību, kas aiztur asinis dzimumloceklī.

Turklāt smēķētājiem ir par 30–50 procentiem mazāk spermas, un tā satur par 20 procentiem mazāk spermatozoīdu nekā nepīpētājiem. Tādējādi nelāgais ieradums ietekmē arī spēju radīt pēcnācējus.

4. solis – izvērtēt, vai nelieto pārāk daudz alkohola

Pēdējo desmit gadu laikā ir apstiprinājies, ka 30 gramu stiprā dzēriena vai glāze sarkanvīna dienā noder sirds un asinsvadu slimību profilaksei. Maza deva labvēlīgi ietekmē seksuālās attiecības, jo rada relaksējošu atmosfēru. Tomēr der atcerēties seno patiesību: alkohols paaugstina vēlmes, bet samazina iespējas. Tādēļ tiem, kuri nespēj laikus apstāties, labāk nedzert nemaz!

Pārsniedzot vēlamo daudzumu, asinsspiediens paaugstināsies un veselības stāvoklis pasliktināsies. Aizrautīgiem grādīgo dziru lietotājiem novēro dzimumtieksmes vājināšanos.

Pētījumos pierādīts, ka alkohola pārmērīga lietošana būtiski mazina vīrišķā hormona testosterona veidošanos sēkliniekos, bez kura intīmās vēlmes nerodas. Alkohols toksiski ietekmē organismu, vājinot seksuālo uzbudinājumu, orgasma intensitāti un spēju to sasniegt.

5. solis – lietot zāles

Kamēr asinsspiediens ir tikai nedaudz paaugstināts, jālūko to mazināt ar atbilstošu dzīvesveidu un dabiskiem līdzekļiem, piemēram, ēdot aronijas ogas, dzerot purva vaivariņa, dzeltenā amoliņa vai citas šim nolūkam piemērotas tējas, vaicājot padomu fitoterapeitam. Taču, kad tas jau pārsniedzis 160/95 mm/Hg robežu, noteikti jālieto ārsta ieteiktās zāles. Ilgstoši neārstēta hipertensija bojā asinsvadus – to sieniņām netīk pastāvīgais spiediens, tādēļ tie uzaudzē holesterīna jeb tauku plāksnītes, veicinot aterosklerozes attīstību.

Ārstam reizēm neienāk prātā, ka vīrietim, it īpaši, ja viņš jau ir cienījamos gados, varētu būt svarīgi ne tikai normalizēt asinsspiedienu, bet arī saglabāt seksuālās spējas, tādēļ pacientam jāpastāsta par savu vēlmi. To ir svarīgi ņemt vērā, izrakstot zāles, jo tās var nomākt spēju un tieksmi mīlēties. Par laimi, šāda liksta rodas ne vairāk kā desmit procentiem kungu.

Nelabvēlīgi potenci var ietekmēt urīndzenošie līdzekļi, ko lieto asinsspiediena regulēšanai. Parasti no visām septiņām zāļu grupām, ko izmanto pret augstu asinsspiedienu, iespējams izvēlēties tādas, kas seksuālo varēšanu neietekmē.

Tiesa, ir gadījumi, kad mīlas dzīve tomēr jāupurē veselības labā. Piemēram, ja vīrietim ir ne vien augsts asinsspiediens, bet arī sirds koronārā slimība un bijis miokarda infarkts, neizdosies iztikt bez tā saukto beta blokatoru lietošanas, un tie dažkārt mēdz pasliktināt seksuālās spējas.

Ārsti gan lēš, ka nereti šī blakne izpaužas tikai tad, kad pacients par to izlasījis zāļu aprakstā. Citām minētajām blakusparādībām varbūt pat nav pievērsis uzmanību, taču impotence palikusi prātā – un šī informācija rada psiholoģisku ietekmi.

Asinsspiedienu pazeminošas zāles ir ļoti svarīgi dzert regulāri, lai nekaitinātu asinsvadus. ”Sievietes bieži vien izrāda daudz lielāku interesi par vīra veselību nekā viņš pats, ik rītu dienas zāļu devu saberot trauciņā. Lielākā daļa kungu pat nezina, kādus medikamentus lieto, taču katram būtu jānoskaidro, kādu labumu tie dos, vai nevar radīt negatīvu ietekmi un kādas ir alternatīvas,” uzsver Armands Bāliņš.

Risinājums rodams vienmēr!

Ja vien vīrietis vēlas, erekcijas traucējumus var novērst gandrīz ikvienā gadījumā. Neatkarīgi no problēmas iemesla visvienkāršākais veids ir potenci veicinošas tabletes iedzeršana, tomēr tas vien no impotences neglābs. Kā jau minēts, jāatmet smēķēšana, jārūpējas, lai būtu veselīgs uzturs un normāls svars, arī labi jāizguļas un jāatpūšas.

Kaut gan šīs zāles paredzētas vienai reizei ar četru līdz sešu stundu, dažkārt diennakti ilgu iedarbību, tās nereti dod pozitīvu efektu arī ilgtermiņā, jo rada vīrietī pārliecību par savām spējām, novērojis Armands Bāliņš.

Vīrieši ar augstu asinsspiedienu nereti lieto nitrātu grupas preparātu (nitroglicerīnu) sirds vainagartēriju paplašināšanai un stenokardijas lēkmju novēršanai – bet tas nav savienojams ar potenci veicinošu tablešu lietošanu.

Tā kā nitroglicerīns daudziem izraisa sāpes un pulsēšanas sajūtu galvā, savulaik, meklējot tam alternatīvas, tika radīta visiem zināmā Viagra. Kad nejauši atklāja, ka noteiktā devā tā labāk noder nevis sirds, bet dzimumlocekļa asinsvadu paplašināšanai, šis medikaments iekaroja slavu kā potenci veicinošs līdzeklis. Abu grupu medikamentiem iedarbojoties uz sirds vainagartērijām, var strauji pazemināties asinsspiediens, pasliktināties sirds un smadzeņu apgāde ar asinīm.

Ja vīrietis lieto nitroglicerīnu, kā arī ja erekciju uzlabojošie medikamenti izraisa blaknes – dedzināšanas sajūtu sejā, iesnas un elpošanas traucējumus, galvassāpes, krāsu redzes izmaiņas vai citas –, var palīdzēt lokālas iedarbības preparāti, kas bieži vien izrādās pat efektīvāki. Vienīgais trūkums ir sarežģītāka lietošana – zāles pašam ar tievu adatiņu apmēram stundu pirms mīlas brīža jāiešpricē dzimumloceklī.

Injekcijas iedarbība ilgst četras līdz sešas stundas. Ja tā izdarīta bez nepieciešamības, medikaments ticis pārdozēts vai arī lietots alkohols, var rasties nepatīkama blakne – par četrām piecām stundām ilgāka nepārtraukta erekcija, kuru var novērst tikai ar medicīnisku iejaukšanos.

Mazāk efektīvs ir urīnkanālā ievadāms gels. Tas, tāpat kā injekcija, var sagādāt nelielas sāpes un diskomfortu, taču vairums vīriešu, kuri vēlas nodarboties ar seksu, ir gatavi to paciest.

Skaitļi, kas liek padomāt

* Pusei 25 līdz 74 gadus vecu vīriešu Latvijā ir paaugstināts asinsspiediens.

* Gandrīz trešdaļu šī problēma piemeklē jau ap 35 gadu vecumu.

* Tikai 43% vīriešu ar normālu asinsspiedienu un 60% ar paaugstinātu to regulāri mēra.

* Tikai 22–25% vidēja vecuma kungu zāles pret hipertensiju lieto pastāvīgi.

* Vien 10% vīriešu, to ārstējot, sasniedz vēlamo asinsspiedienu.

VESELAM.LA.LV, 16. aprīlis, 2017