Jaunumi

23.07.2024.
Uzsākts pētījums veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātes izvērtēšanai
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (Stradiņa slimnīca) Zinātniskais institūts sadarbībā ar Latvijas Universitāti, Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, Rīgas Dzemdību namu un Veselības inspekciju ir uzsācis pētījumu “Stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātes salīdzinošais novērtējums ārstniecības iestādēs sirds-asinsvadu, onkoloģijas un mātes-bērna veselības jomās”, kas tiek realizēts Valsts pētījumu programmas ietvaros ar Latvijas Zinātnes padomes finansiālu atbalstu. Pētījuma mērķis ir izvērtēt stacionārajās ārstniecības iestādēs sniegtās veselības aprūpes kvalitāti un atbilstību vadlīnijām un identificēt veselības aprūpē esošos trūkumus sekojošās veselības aprūpes jomās: sirds un asinsvadu slimību ārstēšana, onkoloģija, mātes un bērna veselība. Pētījums notiks V, IV, III un II līmeņa medicīnas iestādēs, kur tiks izanalizētas 1500 Nacionālā Veselības dienesta nejaušināti atlasītas slimību vēstures. Medicīnas dokumentāciju analizēs pētniecībā pieredzējuši ārsti pēc iepriekš ekspertu izstrādātiem parametriem katrā jomā. Pētījuma rezultātā tiks identificēti veselības aprūpē nepieciešamie uzlabojumi un izstrādāti ieteikumi veselības aprūpes kvalitātes uzlabošanai katrā no trīs veselības aprūpes jomām. Pētījuma vadošais pētnieks profesors Andrejs Ērglis saka: “Šis pētījums pacientiem, ārstiem un valstij kopumā būs liels ieguvums. Pirmkārt, identificēsim un statistiski pierādīsim trūkumus trīs svarīgās veselības aprūpes jomās. Otrkārt, sagatavosim ieteikumus, kas būtu maināms un uzlabojams, lai šos trūkumus novērstu. Un, treškārt, sapratīsim, ko darām labi, jo gan mediķiem, gan pacientiem ir svarīgi apzināties ne tikai Latvijas veselības aprūpes trūkumus, bet arī kvalitātes. Datu analīzi veiks pieredzējuši ārsti, tāpēc pētījuma rezultāti kalpos kā vadlīnijas veselības aprūpes attīstībai tuvākā nākotnē.” Pētījumu finansē Latvijas Zinātnes padome, valsts pētījumu programmas "Sabiedrības veselības" apstiprinātā projekta “Veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātes novērtējums, kardiovaskulārās un onkoloģijas mirstības mazināšana pacientiem ar perifēro asinsvadu patoloģiju multidisciplinārā komanda” ietvaros. Projekta numurs: VPP-VM-Sabiedrības_Veselība-2023/3-0004.            
Lasīt vairāk
08.07.2024.
!!! PAR IZMAIŅĀM KZS NO 08.07.2024. !!!
Nacionālais veselības dienests informē, ka no 2024. gada 8. jūlija Kompensējamo zāļu sarakstā tiek iekļautas zāles Inclisiranum diagnožu Angina pectoris (stenokardija) (I20), Akūts miokarda infarkts (I21) (Zāles kompensē no 1. ambulatorās aprūpes dienas līdz 28. pēcinfarkta dienai), Hroniska sirds išēmiska slimība (I25), Smadzeņu infarkts (I63) ar izrakstīšanas nosacījumiem - Izraksta kardiologs (pie dg I20, I21, I25, I63)) vai neirologs (pie dg I63) saskaņā ar P. Stradiņa KUS,  Latvijas Kardioloģijas centra vai RAKUS vai Daugavpils reģionālās slimnīcas vai Liepājas reģionālās slimnīcas kardiologu vai neirologu konsīlija slēdzienu sekundārai kardiovaskulāru notikumu profilaksei  augsta kardiovaskulārā riska pacientiem, kuriem anamnēzē akūts koronārs sindroms vai koronāra sirds slimība vai smadzeņu infarkts,  ja ZBLH  > 3,0 mmol/l, neskatoties uz statīnu un Ezetimibum terapiju augstākajā tolerētajā devā vai to nepanesamības gadījumā. Terapiju pārtrauc, ja pēc 12 nedēļām ZBLH nav samazinājies par 40%.
Lasīt vairāk
01.07.2024.
!!! Par izmaiņām KZS no 01.07.2024. !!!
Nacionālais veselības dienests informē, ka no 2024.gada 1.jūlija diagnožu Esenciāla (primāra) hipertensija (I10), Hipertensīva kardiopātija (I11), Hipertensīva nefropātija (I12), Hipertensīva kardionefropātija (I13), Sekundāra hipertensija (I15) gadījumā tiek iekļautas zāles Telmisartanum/ Amlodipinum/ Hydrochlorothiazidum. Informējam, ka diagnozes Stāvoklis pēc perifēriskā asinsvada angioplastikas (95.8) gadījumā iekļautās zāles Evolocumabum, Alirocumabum, Inclisiranum turpmāk drīkstēs izrakstīt arī speciālists – neirologs, turpmāk nosakot izrakstīšanas nosacījmumus - izraksta kardiologs  vai neirologs saskaņā ar P. Stradiņa KUS, Latvijas Kardioloģijas centra vai RAKUS vai Daugavpils reģionālās slimnīcas vai Liepājas reģionālās slimnīcas kardiologu vai neirologu konsīlija slēdzienu pacientiem pēc revaskularizācijas, ja ZBLH > 3,0 mmol/l, neskatoties uz statīnu un Ezetimibum terapiju augstākajā tolerētajā devā vai to nepanesamības gadījumā. Terapiju pārtrauc, ja pēc 12 nedēļām ZBLH nav samazinājies par 40%. Papildus tam, informējam, ka no 01.07.2024. diagnožu I10, I11, I12, I13, I15, I50, N04 gadījumā no Kompensējamo zāļu saraksta tiek svītrotas zāles Glipizidum, Quinaprolim un Quinaprilum/ Hydrochlorothiazidum.
Lasīt vairāk
01.07.2024.
Latvijā pārāk maz apzinātu sirds transplantācijas pacientu
AICINĀM SIŽETU SKATĪTIES ŠEIT
❗️ Stradiņa slimnīcas kardiologi satraukti, ka Latvijā pārāk maz sirds mazspējas pacientu ir veselākas sirds gaidītāju sarakstā.
☝🏻 Sirds transplantāciju gaida daudz mazāk cilvēku nekā citviet Eiropā, lai gan ar sirds slimībām pie mums neslimo mazāk. Visticamāk, šie pacienti vienkārši nav apzināti.
📊 Pēc Stradiņa slimnīcas datiem ASV uz miljonu iedzīvotāju gadā ir 10–11 sirds transplantācijas, Eiropā 4–6, bet Latvijā tikai 1,1–1,6.
📣 Aicinām kardiologus, ģimenes ārstus un citus kolēģus pievērst uzmanību saviem pacientiem, kuriem sirds transplantācija varētu būt iespēja dzīvot ilgāk un kvalitatīvāk.
Lasīt vairāk

Atbalstītāji