Neārstēts augsts holesterīns - kā dzīve uz pulvera mucas. Gustavs Latkovskis, Inese Mauriņa, Ilze Skuja / LR1
Par savu holesterīna līmeni, kā arī par sirds veselību kopumā jādomā visa mūža garumā, jau raidījuma Kā labāk dzīvot ievadā norāda kardiologs, Latvijas Universitātes profesors Gustavs Latkovskis.
Latkovskis vērš uzmanību, ka tāpat, kā tīram visu mūžu zobus, tāpat būtu jādomā par savu asinsvadu veselību. Jādomā ne tikai par holesterīna līmeni, bet arī par asinsspiedienu, kustīgumu, nesmēķēšanu, pareizu uzturu.
Ārsti atzīst, ka cilvēki joprojām nepietiekami uzmana holesterīna līmeni asinīs. Raidījumā Kā labāk dzīvot sarunas par un ap holesterīnu jeb “jaunais par jau zināmo, par iedzimtību, mītiem un patiesību” un kāpēc kardiologi apgalvo, ka “neārstēts augsts holesterīns – kā dzīve uz pulvera mucas”. Diskusijā piedalās kardiologs, Latvijas Universitātes profesors Gustavs Latkovskis, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja Inese Mauriņa un ģimenes ārste Ilze Skuja.
Vai par holesterīna līmeni būtu jāuztraucas arī tiem, kam brokastīs kafija ar pienu un, piemēram, kruasāns vai kanēļmaizīte, vai baltmaizes šķēle ar šokolādes krēmu, ko brokastīs ēdot liels daudzums Vācijas padsmitnieku. Latkovskis atgādina, ja cilvēks katru dienu regulāri kustas, regulāri ēd dārzeņus un augļus, uzturu neveido pārsvarā trekni dzīvnieku un piena tauki, kādu dienu šokolādes krēms uz maizes nav nekas ļauns.
Ja tomēr holesterīna līmenis ir paaugstināts, noteikti vajadzētu griezties pie ģimenes ārsta, tikai viņš sākotnēji var lemt, vai vajadzīga specifiska terapija, vai pietiek sākumā ar fizisko aktivitāšu apspriešanu un diētas korekciju. Un kādas zāles vislabāk lietot, arī izlems ģimenes ārsts, ja viņš netiks galā, sūtīs tālāk pie speciālistiem.
Holesterīna pazeminājumu var arī sasniegt, izmainot dzīves veidu, bet tas ir ļoti individuāli.