Šķērsgriezuma pētījums 2009/2010

Latvijas vēsturē pirmais šķērsgriezuma pētījums par iedzīvotāju sirds un asinsvadu veselības stāvokli – noslēdzies! Pirmie dati tika publiskoti 2010. gada 14. maijā.

ŠEIT varat iepazīties ar „Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma epidemioloģisks pētījuma” 1. ziņojumu.

Pētījumā piedalījušies 4095 respondenti jeb 68% no aicinātajiem iedzīvotājiem. Tas nozīmē, ka pētījums izdevies un dati uzskatāmi par reprezentatīviem.

Pētījums notika visā Latvijā. Respondentu sirds veselības pārbaudes un aptaujas tika veiktas 28 Latvijas pilsētās. Visaktīvākie bijuši Valkas (99%), Valmieras (97%), Tukuma (96%), Jelgavas (96%), Jēkabpils (95%), Ludzas (93%) un Ogres (93%) rajonu iedzīvotāji. Viszemākā atsaucība bijusi Jūrmalā un Siguldā, kur no aicinātajiem piedalījušies tikai 13% respondentu. Rīgā – 61% respondentu.

Latvijas Kardiologu biedrības prezidents, Latvijas Universitātes Kardioloģijas zinātniskā institūta direktors asoc. prof. Andrejs Ērglis par pētījumu saka:
“Esmu gandarīts! Pētījums ir izdevies! Pirmkārt, esmu milzīgu pateicību parādā visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri atsaucās pētījumam. Otrkārt, esmu pateicīgs medijiem, kas mūs atbalstīja un aicināja iedzīvotājus piedalīties. Un treškārt – visai komandai, kas ieguldīja milzīgu darbu, lai iegūtu reprezentatīvus datus.

Šis pētījums ir unikāls ne tikai Latvijā, bet arī Austrumeiropā, jo tā laikā iegūti dati ne tikai par mūsu valsts iedzīvotāju sirds veselības stāvokli dažādās vecuma, dzimuma, nacionālajās un sociālajās grupās, bet arī genoms, kas tiks pētīts Valsts pētījumu programmu ietvaros. Pētījuma rezultātā mēs sapratīsim, kā Latvijas iedzīvotājiem palīdzēt, pārdomāti organizējot veselības veicināšanas pasākumus, profilaksi un veselības politiku valstī.”

Pētījums tika uzsākts 2008. gada beigās, kad ar īpašas datorprogrammas palīdzību no Latvijas Iedzīvotāju reģistra tika izvēlēti 6000 Latvijas iedzīvotāju. Šiem cilvēkiem pa pastu tika izsūtīti aicinājumi piedalīties pētījumā. Atsaucās 4095 respondenti, kuriem par brīvu tika noteikts cukura, holesterīna un citu lipoproteīdu līmenis asinīs, izmērīts asinsspiediens, pulsa frekvence, augums, svars, vidukļa apmērs. Iedzīvotājiem bija jāatbild arī uz virkni jautājumiem par saviem ieradumiem, kas saistīti ar sirds veselību.
Pētījumu finansiāli atbalsta: AS Rietumu Banka, Latvijas Inovatīvās medicīnas fonds un farmācijas kompānijas Pfizer, sanofi-aventis, Ilsanta, Servier Latvia.

Pētījumu atbalsta: Latvijas Veselības ministrija, Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Iekšlietu ministrija.
Īpašs paldies: Gundaram Bērziņam, Normundam Beļskim, Raimondam Lazdiņam un Aigaram Kalvītim par pētījuma veiksmīgas norises nodrošināšanu, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei par respondentu kopas izveidi, SIA Kvinta komandai un direktoram Gintam Plismanim par datu vākšanu un apstrādi.