Iedzīvotāju aptaujas rezultāti
Lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju informētību par paaugstināta asinsspiediena riskiem un to ietekmi uz sirds veselību, 2011. gada septembrī tika veikta iedzīvotāju aptauja.
Saskaņā ar aptaujas datiem 58% Latvijas iedzīvotāju zina, ka vesela cilvēka asinsspiediens ir 120/80 mmHg, tomēr vairāk nekā 40% Latvijas iedzīvotāju nezina, kādam jābūt vesela cilvēka asinsspiedienam, minot pat tādus rādītājus kā 90/60 mmHg un 140/60 mmHg. Gandrīz 40% iedzīvotāju uzskata, ka paaugstināta asinsspiediena gadījumā jālieto medikamenti, bet kopumā 60% domā, ka paaugstinātu asinsspiedienu var mazināt atpūšoties, dzerot zāļu tējas, ēdot dilles un regulāri nodarbojoties ar seksu.
Lai uzturētu sirds veselību formā un laicīgi konstatētu sirdsdarbības nepilnības, ir svarīgi zināt savu asinsspiedienu un mērīt to regulāri. Aptauja atklāj, ka 38% respondentu nezina vai viņiem ir grūti pateikt, kāds ir viņu asinsspiediens; 50% no minētajiem respondentiem ir vīrieši un 33% sievietes. Savukārt 6% respondentu asinsspiedienu nav mērījuši ne reizi dzīvē.
Puse aptaujāto atzīst, ka mēra asinsspiedienu 1 līdz 2 reizes gadā vai biežāk, kas ir pietiekami, ja cilvēks ir vesels. Tomēr, ja ir konstatēts paaugstināts asinsspiediens, atklāti citi sirds slimību riski, diagnosticēta koronārā sirds slimība vai veikta kāda sirds un asinsvadu operācija, kardiologi iesaka asinsspiedienu mērīt biežāk – tas atkarīgs no ģimenes ārsta vai kardiologa norādījumiem.
Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs Prof. Andrejs Ērglis par rezultātiem saka: “Vienmēr esmu teicis, ka mums ir gudra tauta! Saskaņā ar aptaujas datiem 80% cilvēku apzinās, ka paaugstināta asinsspiediena sekas var būt infarkts un insults. Cita lieta, ka ikdienā par to nedomājam. Es tomēr aicinātu cilvēkus reizi pusgadā izmērīt spiedienu un, ja tas ir paaugstināts, lūgt palīdzību savam ģimenes ārstam.”
Tāpat respondenti apzinās, ka paaugstināts asinsspiediens ir slimība – to atzinuši 52% aptaujāto. Tomēr katrs piektais kļūdaini uzskata, ka paaugstināts asinsspiediens ir normāla parādība cilvēkiem gados. Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāja Doc. Iveta Mintāle uzsver: “Cilvēkiem ir jāatceras, ka jebkurā vecumā neatkarīgi no dzimuma asinsspiedienam ir jābūt 120/80 mmHg! Tas pats attiecas arī uz svaru, vidukļa apkārtmēru, holesterīna līmeni un daudziem citiem rādītājiem! Vecums nedrīks būt šķērslis, lai cilvēks justos labi un dzīvotu pilnvērtīgi!”
Kā paaugstināta asinsspiediena veicinošu faktoru iedzīvotāji minējuši sāli (31,1%), otrajā vietā atstājot seksu (18%), trešajā vietā – azartspēles (12,6%), tām seko trokšņaini kaimiņi (6,8%) un braukšana ar auto (2,8%). Kardiologi atzīst, ka pārmērīgs sāls patēriņš uzturā ievērojami asinsspiedienu, savukārt pārējie augstāk minētie faktori izraisa asinsspiediena paaugstināšanos un veselīgās devās tie nav kaitīgi.
Konstatējot paaugstinātu asinsspiedienu lielākā daļa respondentu jeb 68% dotos pie ģimenes ārsta, savukārt šo faktu ignorētu un neko nedarītu 17% aptaujāto. Kā norāda kardiologi, ilgstoši paaugstināts asinsspiediens jeb hipertensija ir slimība, tāpēc ir svarīgi meklēt profesionāļu palīdzību, pirmkārt, vēršoties pie ģimenes ārsta.
Samazināt asinsspiedienu iespējams, atmetot smēķēšanu, samazinot lieko svaru, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, samazinot sāls patēriņu uzturā un, ja nepieciešams, lietojot atbilstošus medikamentus, kurus ieteikt drīkst tikai ģimenes ārsts vai kardiologs.
Ar šo aptauju Latvijas Kardiologu biedrības Sirds veselības veicināšanas komanda aizsāk informatīvu kampaņu “Izmēri Asinsspiedienu!”, kas norisināsies oktobrī un novembrī un kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību vienam no biežākajiem sirds slimību cēloņiem – paaugstinātam asinsspiedienam.
Pētījums veikts izmantojot tirgus un sabiedriskās domas pētījumu kompānijas SIA “Euro Data” interneta pētījumu paneli “eSample”. Pētījums veikts no 2011. gada 19. līdz 26. septembrim un tajā aptaujāti 704 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.