Cilmes šūnu transplantācija
2008. gada 18. septembrī, plkst 19:00 Latvijas Kardioloģijas centrā tika veikta pirmā autologo cilmes šūnu transplantācija sirds muskulī diviem pacientiem pēc nesen notikuša miokarda infarkta.
Šūnu transplantāciju veica Asoc. Prof. Andrejs Ērglis kopā ar komandu Latvijas Kardioloģijas centra Invazīvās kardioloģijas laboratorijā Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcā.
Cilmes šūnu transplantācija tika veikta klīniska pētījuma ietvaros. Pētījuma nosaukums ir „Kaulu smadzeņu mononukleāro šūnu transplantācija miokarda infarkta skarto audu reģenerācijai” un tas tiek veikts Asoc. Prof. Andreja Ērgļa vadībā.
Asoc. Prof. Andrejs Ērglis par pirmo autologo šūnu transplantāciju Baltijā teica: „Šis ir vēsturisks notikumus un milzīgs sasniegums Latvijas kardioloģijā. Līdzīgas šūnu transplantācijas notiek tikai dažos kardioloģijas centros pasaulē. Esmu lepns, ka mēs esam pirmie reģionā un ļoti ceru, ka mums izdosies panākt ātrāku miokarda reģenerāciju jeb atjaunošanu pacientiem pēc miokarda infarkta un sniegt cilvēkiem iespēju dzīvot ilgāk, pilnvērtīgāk un laimīgāk.”
Savukārt Šūnu transplantācijas centra vadītājs Ēriks Jākobsons par pirmo transplantāciju saka: „Šis ir unikāls projekts, kas ļaus attīstīt šūnu terapiju ne tikai kardioloģijā, bet arī citās medicīnas nozarēs Latvijā.”
Cilmes šūnu transplantācijas galvenā auditorija ir cilvēki pēc miokarda infarkta un daļa pacientu, kuriem attīstījusies sirds mazspēja.
Šūnu transplantācija miokarda atjaunošanai ir pētniecības stadijā un pagaidām tā netiek izmantota kā pilnībā aprobēta ārstniecības metode.
Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas Šūnu transplantācijas centrs tika izveidots 2008. gada martā.
Nedaudz par procesu:
Kad notiek miokarda infarkts, daļa muskuļu šūnu iet bojā. Sirds muskuļu šūnas, tāpat kā nervu šūnas, neatjaunojas, kas nozīmē, ka daļa sirds nevar pilnvērtīgi funkcionēt. Tā kā ar zālēm bojā aizgājušu miokardu atjaunot nevar, tad ir jāmeklē citas metodes.
Transplantējot cilmes šūnas miokardā, pastāv iespēja, ka izveidosies jauni muskuļa audi, sirds atjaunosies un uzlabosies cilvēka dzīves kvalitāte.
Cilmes šūnas tiek ņemtas no pacienta paša kaula smadzenēm, pielietojot vietējo anestēziju un veicot dūrienu mugurā zarnu kaula, iegurņa rajonā.
Cilmes šūnu transplantāciju veic angioplastijas laikā vai nu caur rokas vai kājas artēriju, pielietojot vietējo anestēziju.