Cilmes šūnas diabēta pacientiem

2009. gada 18. un 20. augustā Latvijas Kardioloģijas centrā tika veikta mononukleāro šūnu frakcijas ievadīšana aizkuņģa dziedzerī diviem 2. tipa diabēta pacientiem. Šūnas tika ievadītas cerībā, ka tās uzlabos aizkuņģa dziedzera darbību un palīdzēs pacientiem atbrīvoties no insulīna un zāļu lietošanas nepieciešamības.

Procedūru veica asoc. prof. Andrejs Ērglis kopā ar komandu Latvijas Kardioloģijas centra Invazīvās kardioloģijas laboratorijā Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā.

Asoc. prof. Andrejs Ērglis par procedūru saka: “Šī, iespējams, ir pasaulē pirmā šāda veida procedūra 2. tipa diabēta pacientiem. Es uzsveru – iespējams –, jo neesam atraduši nevienu pētījumu vai atsauci par līdzīgu procedūru veikšanu citur pasaulē.”

Mononukleāro šūnu frakcija tiek paņemta no pacienta kaula smadzenēm, pielietojot vietējo anestēziju un veicot dūrienu mugurā zarnu kaula, iegurņa rajonā. Tad šūnu frakcija tiek attīrīta laboratorijā un pēc tam ar angioplastijas palīdzību ievadīta aizkuņģa dziedzerī liesas artērijā.