Medijos

ZIEDOTĀJI ĻOTI ATSAUCĪGI ZIEDOJOT ZANEI, KURAI NEPIECIEŠAMA PLAUŠU TRANSPLANTĀCIJA / Apollo.lv

Nepilnu trīs nedēļu laikā labdarības fondam Ziedot.lv iedzīvotāji saziedojuši jau vairāk nekā 94 000 eiro, lai glābtu dzīvību Zanei Lazdiņai, kurai nepieciešama steidzama plaušu transplantācija. Operācijai Austrijā nepieciešami 120 000 eiro, kas kopumā ir ļoti liela summa, taču, redzot līdzcilvēku atsaucību, vairs nešķiet neticami centu pie centa šādus līdzekļus savākt.

Zane (32) ne dienu, ne nakti nevar iztikt bez skābekļa aparāta, viņai ir reta slimība – pulmonālā hipertensija, ko raksturo asinsspiediena paaugstināšanās plaušu artērijās. Jo augstāks spiediens ir artērijās, jo smagāk jāstrādā sirdij, lai piegādātu asinis ķermenim. Tiek būtiski traucēta organisma apgāde ar skābekli, kā rezultātā iestājas skābekļa bads. Tā kā zāles Zanei nepalīdz, atlikusi vienīgā iespēja – plaušu transplantācija. Latvijā šādu operāciju neveic, bet valsts iestādes atteikušās segt tās izmaksas ārzemēs. Zane pašlaik atrodas mājās Ērgļos un ik dienu sāk ar cerību un pateicību tiem cilvēkiem, kuri ziedojuši operācijai.

Neraugoties uz plašo sabiedrības atsaucību un masu mediju pievērsto uzmanību smagi slimiem pacientiem, kuri slimo ar retām saslimšanām līdzīgi kā Zane, no politiķiem vai valstsvīriem nekādas reakcijas diemžēl nav. Pacienti, kuriem ir nepieciešama plaušu transplantācija vai cita veida ārstēšana, ko nevar veikt Latvijā, saskaras ar absurdu situāciju. Nacionālais Veselības dienests saskaņā ar likumu atsaka apmaksāt transplantāciju, pamatojoties uz faktu, ka Latvijā šāda operācija nav valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā, bet šajā sarakstā plaušu transplantācija nav tāpēc, ka Latvijā nekad tāda nav veikta. Latvijas Radio NVD direktors Māris Taube norādījis: pirmais nosacījums [vai pacientam apmaksāt ārstēšanos ārzemēs] ir, vai tas iekļauts pakalpojumu grozā. Taču, lai nonāktu līdz situācijai, ka kaut kas tiek iekļauts pakalpojumu grozā, ir procedūra – jābūt valstī apstiprinātai tehnoloģijai. «Pagaidām mediķi nav vērsušies, lai pieteiktu plaušu transplantāciju. Tad dienests rēķinātu ekonomisko lietderību, vai iekļaut valsts apmaksāto pakalpojumu grozā,» teica M. Taube.

Atbalstītāji