Medijos

Ingrīda Circene aicina vairāk vērsties pie ģimenes ārstiem / LR1

Latvijas Radio 1 Studijā veselības ministre Ingrīda Circene. Pirmajā pusstundā ministri izjautā žurnālistes Māra Jansone un Gunita Nagle. Otrajā daļā jautājumus uzdod klausītāji. Raidījumu klausieties šeit

Budžeta apstiprināšanas laikā, protams, svarīgākais ir jautājums par līdzekļiem. Ingrīda Circene atzīst, ka naudu nozarei vajag divas reizes vairāk, nekā šobrīd ir pieejama. Tā kā pēdējos divus gadus veselība ir viena no prioritārām nozarēm valstī, pieaugums pamatbudžetā nozarei ir 80 miljoni latu. Tomēr arī tas nevar segt visas vajadzības. Labā ziņa ir tā, ka bērniem līdz 18 gadiem kompensējamie medikamenti pilnībā tiks kompensēti.

Jau plānojot nākamā gada budžetu, ņemta vērā paredzamā obligātā veselības apdrošināšana. Bažas par to, vai cilvēki pirks šo apdrošināšanu, tā vēl palielinot to pacientu skaitu, kas pie ārsta vēršas jau gandrīz par vēlu, ministre noraida, minot kaimiņu lietuviešu pieredzi. Lietuvieši paši apgalvo, ka obligātās veselības apdrošināšanas ieviešana revolucionāri mazinājusi ēnu ekonomiku valstī. To, ka tas varētu būt nedaudz pārspīlēti, atzīst arī Ingrīda Circene, bet līdzīgi, kā to paredzēts īstenot Latvijā, veselības apdrošināšanas sistēma darbojas arī daudzās citās Eiropas valstīs.

Jautāta, kāpēc tomēr cilvēki vairāk vēršas pie neatliekamās medicīnas palīdzības, nevis apmeklē ģimenes ārstu, Ingrīda Circene skaidro, ka tā ir cilvēku izpratne par veselību un veselīgu dzīvesveidu kopumā. Viņa raidījumā vairākkārt aicina cilvēkus vispirms vērsties pie ģimenes ārsta un cenšas arī atspēkot pārmetumus, ka ģimenes ārsti atsakās izrakstīt analīzes un izmeklējumus, jo ir beigušās kvotas. Ja kāds ārsts ir pārsniedzis Ministru kabineta noteikumos noteiktās kvotas, viņa tēriņus pārbauda, bet ne ar domu sodīt, tikai kontrolēt. Klausītāju zvani un arī žurnālistu jautātais liecina, ka ārsti tomēr domā citādi un atsakās pat izrakstīt asinsanalīzes, ja ir pārsniegtas kvotas.

Kā par visu, arī par medicīniskiem pakalpojumiem nākamajā gadā maksāsim ar eiro. Ministre skaidro, ka cenas pārrēķinās precīzi pēc kursa un tās nenoapaļos uz augšu, jo to nedrīkst darīt, un nenoapaļos arī uz leju, jo tas nestu zaudējumus nozarei. Vizīte pie ģimenes ārsta nākamā gadā maksās 1, 42 eiro.

Atbalstītāji