Jaunumi

Zinātnieki iepazīstināja ar jaunākajiem sasniegumiem cilmes šūnu izpētē

27.augustā pirmo reizi durvis plašākai auditorijai vēra Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Šūnu Transplantācijas centrs (ŠTC), aicinot bioloģijas skolotājus un medijus uz tikšanos ar centra vadošajiem zinātniekiem un ārstiem.

Baltijā unikālā ŠTC Šūnu izpētes un transplantācijas laboratorijā, sadarbojoties ar mediķiem, aktīvi tiek veikti gan klīniskie pētījumi, gan zinātniskā darbība. Kopš ŠTC atklāšanas 2008.gadā, tajā veiktas vairāk nekā 150 šūnu transplantācijas procedūras pacientiem, kas cietuši no miokarda infarkta, sirds mazspējas, koronārās sirds slimības, diabēta u.c. mūsdienās izplatītām saslimšanām.

„Pateicoties mūsu zinātnieku un mediķu mērķtiecīgam darbam un entuziasmam, Šūnu transplantācijas centrs kļuvis par vienu no vadošajiem šūnu izpētes un transplantācijas centriem Eiropā. Tā ir nozare, kas strauji attīstās un jau tuvākajā laikā mēs varēsim pagarināt dzīves ilgumu un uzlabot dzīves kvalitāti cilvēkiem, kuriem šobrīd nav iespējams palīdzēt,” tā par centra darbu saka Ēriks Jakobsons, Šūnu Transplantācijas centra vadītājs.

Šī gada pavasarī jau otro reizi Rīgas Centra humanitārajā vidusskolā norisinājās Sirds veselības mācību stunda bioloģijas skolotājiem, kuru vadīja kardiologi. Ņemot vērā skolotāju lielo atsaucību un interesi par zinātnes attīstību sirds veselības jomā, Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs prof. Andrejs Ērglis aicināja skolotājus uz tikšanos ar zinātniekiem. “Skolotāji ir lieliska auditorija – viņi ir zinoši un vēlas būt radoši arī savā darbā ar skolēniem. Ir svarīgi bērnos vairot interesi par zinātni un medicīnu jau šodien, lai nākotnē izaugtu jauna un spēcīga zinātnieku paaudze,” saka prof. Andrejs Ērglis, Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs.

 

Par ŠTC

ŠTC tika izveidots 2008.gadā Šūnu transplantācijas centrs Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā tika atklāts 2008. gada 19. decembrī.

Šūnu terapija ir reģeneratīvās medicīnas nozare, kurai pēdējos gados tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība. Šīs terapijas potenciāls tiek pētīts daudzās pasaules valstīs. Šobrīd tā tiek uzskatīta par perspektīvu veidu, kā atjaunot šķietami zaudētas organisma funkcijas, kā arī uzlabot pacientu dzīves kvalitāti, samazinot nepieciešamo medikamentu daudzumu.

Galvenie klīnisko pētījumu virzieni ir kardioloģija, endokrinoloģija un asinsrites ķirurģija. Pagaidām aktīvi ir klīniskie pētījumi kardioloģijā. Paralēli norit gatavošanās klīniskajam pētījumam par autologu kaula smadzeņu mononukleāro šūnu transplantāciju kritiskās kāju išēmijas pacientiem ar amputācijas risku.

Lai paplašinātu un attīstītu šūnu terapijas piedāvātās iespējas, kā arī nākotnē palīdzētu pēc iespējas plašākam pacientu lokam, Šūnu transplantācijas centrā tiek veikta zinātniskā izpēte, izmantojot šūnas, kas iegūtas no dažādiem audu avotiem (āda, skrimšļi).

Zinātniskā izpēte norit Valsts pētījumu programmas un starptautiskā projekta „Veselības aprūpes pakalpojumu attīstība Latvijā un Igaunijā” (Developing Estonian-Latvian Medical Area) ietvaros, sadarbojoties ar Tartu Universitāti un kolēģiem Latvijas un Igaunijas slimnīcās.