Jaunumi

Stradiņos veiksmīgi noritējusi sirds transplantācijas operācija

Brīnums! Tikai tā transplantologi un ārsti dēvē šajās Lieldienās notikušās operācijas. Pateicoties donora ģimenes atļaujai, no viena mirstoša cilvēka veiktas divas nieru un viena sirds transplantācija. Šī ir arī pirmā sirds pārstādīšana pēdējo divu gadu laikā. Sieviete, kuras krūtīs nu pukst jaunā sirds, jau modusies. Viņa jūtas tik labi, cik vien labi pēc tik smagas operācijas var justies.

Ziedošais koks un Otro Lieldienu miers Stradiņa slimnīcā ir mānīgs. Operāciju blokā tikko notikušas vairākas smagas operācijas. Divi nieru slimnieki un viena sirds slimniece tieši Lieldienās ir piedzīvojuši savu augšāmcelšanos.

“Paciente ir 60 gadus veca, ar slimu sirdi, iemesls ir koronārā sirds slimība un viņa faktiski jau vairāk nekā gadu, 400 dienas gaidīja rindā uz sirdi, bija divas reizes izsaukta uz slimnīcu, bet objektīvu apstākļu dēļ tā operācija nenotika un viņa bēdīgi brauca mājās. Bet katru reizi ar domu, ka šie divi kuģi okeānā sastapsies. Un tā tas arī notika šajā reizē,” pastāstīja Stradiņa slimnīcas virsārsts akūtajā sirds ķirurģijā Uldis Strazdiņš.

Sirds pārstādīšanas operācija ilga nepilnas piecas stundas, un pašlaik paciente atrodas Intensīvās terapijas nodaļā.

“Līdz tam bija operācija citā slimnīcā, donora operācija, kur sagatavojām sirsniņu. Un operācija pagāja gludi, lai gan tā ir pirmā šogad. Un pērn vispār nenotika. Operācija pagāja gludi. Jau varam aprunāties. Apsveicām viens otru Lieldienās,” stāstīja Strazdiņš.

Pandēmijas laiks nozīmē arī īpašu uzraudzību tiem pacientiem, kuriem pārstādīts donora orgāns. Viņiem ar tik trauslu imunitāti  jebkura cita saslimšana var būt ļoti bīstama.

“Kā viņu nosargāt no infekcijām, īpaši kas tagad apdraud, arī šī Covid-19 infekcija, kas plosās. Tas ir nopietns process vēl priekšā. Ir sava mistika tām operācijām, tas ir apbrīnojami. Kā mediķis es saprotu to tehniski. Bet ir sava aura. Visgaišākās domas tiem donora tuviniekiem!” uzsvēra Strazdiņš.

“Gribu izteikt lielu pateicību donoru ģimenei par lielo drosmi – tik lielu varonību tik grūtā brīdī veikt sarunas par to, un bija gatavi ziedot,” sacīja Nacionālā transplantācijas koordinācijas centra vadītājs Jurijs Bormotovs.

Donors bija Rīgā, citā slimnīcā. Covid-19 epidēmijas dēļ gan donora veselība, gan orgānu saņēmēji tiek rūpīgi pārbaudīti. Tāpat transplantācijas nenotiek, ja intensīvās terapijas nodaļā, kur atrodas iespējamais donors, ir kaut viens Covid-19 pozitīvs pacients.

“Mēs vienmēr skatāmies, vai tajā slimnīcā nav Covid-19 gadījumi, vai nav pacients ar Covid-19. Mēs pārbaudām arī recepientus un pašu donoru,” norādīja Bormotovs.

Transplantologi nešaubās, ka arī epidēmijas dēļ transplantāciju skaits tiks bremzēts, lai gan pašu infekciju ar orgānu nevarot nodot operētajam.

“Pētot citu valstu pieredzi, nē, ar orgānu transplantēt Covid-19 nav iespējams, bet vienalga mēs uz turieni pat nedodamies,” sacīja Bormotovs.

Stradiņa slimnīcā sirds ķirurģijā plānveida operācijas nenotiek. Operē akūtus pacientus, un visas operācijas ir smagas.

“Pacienti nav stabili. Tiek atvesti bieži ar ātro palīdzību. Nu tā. Ir savi ierobežojumi. Nēsājam maskas, no tām mums sāp ausis. Kā Lieldienu zaķiem. Lieldienas plānojās ar ģimeni. Es arī paguvu vienu nokrāsot, un tad bija jābrauc! Nu, karstas Lieldienas šogad izrādījās, jā!” sacīja Strazdiņš.

Ziņa, ka divu gadu laikā beidzot atkal notikusi sirds pārstādīšana, arī slimnīcā tiek uzskatīta par īstu Lieldienu brīnumu.

 

LSM.LV