Jaunumi

Stradiņa slimnīcā ar unikālu operāciju izglābj dzīvību hroniskas plaušu hipertensijas slimniekam

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centrā veikta Baltijas valstīs unikāla pulmonārās endarterektomijas operācija, lai glābtu dzīvību pacientam, kurš ar hronisku trombembolisku plaušu hipertensiju slimojis jau vairākus gadus, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Janita Veinberga.

Akūtas sirds mazspējas dēļ šo pacientu uz Stradiņa slimnīcu pārveda no Daugavpils slimnīcas. Jaunā vīrieša stāvoklis bijis smags, un tādēļ viņš tika ievietots intensīvās terapijas nodaļā.

Veinberga norādīja, ka ārstu konsīlijs Sirds ķirurģijas centra vadītāja profesora Pētera Stradiņa un slimnīcas galvenās ārstes profesores Evas Strīķes vadībā nolēma, ka glābt pacienta dzīvību iespējams, organizējot neatliekamu, augstas sarežģītības operāciju Rīgā, jo pacienta stāvoklis nepieļāva iespēju viņu transportēt uz citu valsti.

Kā skaidroja slimnīcas pārstāve, pulmonārās endarterektomijas operācija prasa pieredzi un meistarību, kuru ķirurgi spēj iegūt, veicot vismaz 20 un vairāk šāda tipa operāciju gadā. “Šobrīd Eiropā ir tikai daži pulmonāro endarterektomiju ekselences centri, kur ikdienā operē plaušu hipertensijas pacientus. Pateicoties kardiologa Andra Skrides (AP) iniciatīvai, vairākiem Latvijas pacientiem šādas operācijas bija veiktas Vīnes Klīniskās universitātes slimnīcā. Tāpēc tika lūgta palīdzība austriešu kolēģiem, un profesors Tagavi, kardiotorakālais ķirurgs, nevilcinoties piekrita ierasties Rīgā,” stāstīja Veinberga.

Viņa informēja, ka sešas stundas garo operāciju profesors Tagavi veica kopā ar Stradiņa slimnīcas sirds ķirurgiem Mārtiņu Kalēju un Ivaru Breču, tā noritēja veiksmīgi, bez komplikācijām, mazinot spiedienu un atslogojot sirdi, izdevās atjaunot asins plūsmu plaušu artērijās.

Pēc Veinbergas paustā, vīrietis pēc divu nedēļu ilgā pēcoperācijas perioda jau izrakstījies no slimnīcas un ir ļoti pateicīgs profesoram Tagavi, kā arī Latvijas sirds ķirurgu, anesteziologu, perfuziologu un intensīvās terapijas ārstu komandai.

Plaušu hipertensija ir reta slimība, kurai raksturīgs paaugstināts spiediens plaušu artērijās. Neārstēta, šī slimība izraisa sirds labā kambara mazspēju un pat nāvi. Hroniska trombemboliska plaušu hipertensija ir vienīgā plaušu hipertensijas forma, kuru ir iespējams pilnībā izārstēt, veicot pulmonārās endarterektomijas operāciju. Tās laikā no plaušu artērijām uzmanīgi tiek atdalīti vecie trombi, kas nosprosto asinsvadus, un tiek atjaunota normāla asins plūsma.