Jaunumi

Sirds operāciju paraugstundas Stradiņos

15. jūnijā Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā invazīvie kardiologi, sirds ķirurgi un elektrofiziologi no Latvijas un dažādām Eiropas valstīm, kā arī Japānas tikās 4 operāciju zālēs, diskusiju studijā un zinātniskās lekcijās, lai mācītos viens no otra, iegūtu jaunas zināšanas, pieredzi, redzējumu un sniegtu pacientiem visaugstākās kvalitātes ārstēšanu. Šis ir starptautiskā kardioloģijas kongresa Baltic Summer jubilejas gads – tas Latvijā tiek rīkots jau 20. gadu.

Pirmā diena, 15. jūnijs, tika veltīta sarežģītām invazīvās kardioloģijas, sirds ķirurģijas un elektrofizioloģijas operācijām četrās Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra operāciju zālēs ar mērķi vairot savstarpējās sadarbības un ārstēšanas kvalitāti ikdienā.

Operāciju norise tika translēta uz īpašu kongresam sagatavotu studiju, kur notika tiešsaistes diskusijas starp operējošajiem ārstiem operāciju zālēs un ekspertiem studijā. Operāciju un diskusiju norise tika pārraidīta tiešsaistē Zoom, kur tai līdzi sekoja gan kardiologi, gan ģimenes ārsti un citi speciālisti Latvijā un citur pasaulē.

Konferences otrajā dienā, 16. jūnijā, ar lekcijām Latvijas Universitātē uzstājās kardiologi no Dānijas, Japānas, Lielbritānijas, Lietuvas, Polijas, Spānijas, Ukrainas, Vācijas un Latvijas.

“Kā jums šķiet – Latvija ir liela vai maza? Sirds ir – liela vai maza? Hokeja čempionātā redzējām, ka latvieša sirds ir liela. Šajās dienās Latvijā sabrauc izcili kardiologi un sirds ķirurgi no desmit dažādām valstīm, lai mēs kopā operētu un ar vienu mērķi – uzlabot ārstēšanas kvalitāti mūsu pacientiem! Latvija ir liela! Ar lielu sirdi!” – sacīja prof. Andrejs Ērglis, atklājot kongresu.

Kongresa laikā Sirds ķirurģijas centra komandai pievienojās Lietuvas Veselības zinātņu universitātes rektors un ilggadējais tās Kauņas klīnikas kardiotorakālās un vaskulārās ķirurģijas centra vadītājs profesors Rimantas Benetis, ar kuru Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas sirds ķirurgiem ir izveidojusies ilgstoša un ļoti veiksmīga sadarbība. Profesors ir reģionālais līderis aortas vārstuļa saglabājošo un plastisko operāciju jomā, daudzas reizes viesojies Rīgā un veicis sarežģītas operācijas.

“Asistējot prof. Benetim, mūsu ķirurgi ir daudz mācījušies, un, tieši pateicoties viņa nesavtīgajai palīdzībai, arī Latvijā varam piedāvāt šāda tipa operācijas. Tās ir īpaši svarīgas jaunākiem pacientiem, jo ļauj izvairīties no aortas vārstuļa protezēšanas un nodrošina ilgtermiņa rezultātu. Šogad profesors Benetis veica divas David tipa paraugoperācijas, saglabājot aortas vārstuli gados jauniem pacientiem ar īpaši sarežģītu aortas sākumdaļas patoloģiju,” stāsta prof. Pēteris Stradiņš.

Tāpat Sirds ķirurģijas centra speciālistu uzmanības fokusā bija hipertrofiskās kardiomiopātijas ķirurģiskā ārstēšana.  Hipertrofiskā kardiomiopātija ir visbiežāk sastopamā ģenētiskā sirds slimība, kuras visefektīvākā ārstēšanas metode ir kambaru starpsienas miektomija. Šīs operācijas priekšrocības ir  zems mirstības un komplikāciju risks un tūlītējs rezultāts, kurš novērš kreisā kambara izejas trakta dinamisku obstrukciju. Esam patiesi lepni, ka šogad paraugoperācijas ir piekritis veikt viens no izcilākajiem hipertrofiskās kardiomiopātijas ķirurģiskās ārstēšanas speciālistiem Eiropā – profesors Eduards Kvintana (Eduard Quintana) no Barselonas Slimnīcas klīnikas (Hospital Clinic de Barcelona) Spānijā. Kongresa laikā tika veiktas vairākas kambaru starpsienas miektomijas operācijas – pacientam ar abu sirds kambaru izejas traktu dinamisku obstrukciju, pacientam ar kreisā kambara izejas trakta dinamisku obstrukciju kombinācijā ar smagu mitrālā vārstuļa patoloģiju, kā arī pacientam ar kreisā kambara izejas trakta dinamisku obstrukciju pēc nesekmīgas alkohola septālās ablācijas.

Savukārt elektrofiziologi/aritmologi šogad tāpat kā citus gadus demonstrēja jaunākās tehnoloģijas mirdzaritmijas ārstēšanai, kuras līdz šim Baltijas valstīs nav pielietotas. Pateicoties šīm inovācijām tiks palielināta šo operāciju ilgtermiņa efektivitāte un samazināts komplikāciju skaits.

Kongresu atklāja LR Veselības ministre Līga Meņģelsone, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš, Eva Strīķe, Sirds ķiruruģijas centra vadītājs prof. Pēteris Stradiņš un Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs prof. Andrejs Ērglis.

Kongresam klātienē un tiešsaistē sekoja vairāk nekā 250 ārstu, medicīnas māsu un rezidentu.

Sakām milzīgu paldies kongresa atbalstītājiem – Nākotnes Atbalsta fondam un uzņēmumiem, kuru finansiāla palīdzība sniedz iespēju nodrošināt tik liela mēroga un tik augstas kvalitātes kongresu un ārtstu, māsu un rezidentu tālākizglītību.

 

    .    .    .