Jaunumi

Raitākai būvniecībai Stradiņa slimnīcai vēlas noteikt nacionālā interešu objekta statusu

Veselības ministrija (VM) rosina Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcai noteikt nacionālā interešu objekta statusu, lai mazinātu būvniecības projektu aizkavēšanās riskus, liecina ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, par ko 7.augustā lems valdība.

Būvniecības likums paredz, ka būvatļauju izdod, ja būvniecības iecere atbilst vietējās pašvaldības teritorijas plānojumam, lokālplānojumam un detālplānojumam, izņemot gadījumus, kad būvniecības iecere attiecas uz nacionālo interešu objektu. Tāpat likums noteic, ka nacionālā interešu objekta būvniecībai izdotas būvatļaujas apstrīdēšana vai pārsūdzēšana neaptur tās darbību.

Priekšlikumu par nacionālo interešu objektu izveidošanu ir jāvirza sadarbībā ar pašvaldībām, kuru teritoriju tas ietekmēs, tāpēc VM ieceri saskaņoja ar Rīgas domi. Tā gan iebilda tam, ka būvniecībā turpmāk netiks ņemts vērā pašvaldības teritorijas plānojums. Ministrija ir ņēmusi vērā šo pretenziju un rīkojuma projektā paredzējusi, ka tas tomēr būs jāievēro.

“Šāda tiesvedība būvniecību var apturēt uz vairākiem gadiem, kas nav pieļaujams, it īpaši nozīmīgu būvdarbu gadījumos, kas var tikt līdzfinansēti ar Eiropas Savienības fondu atbalstu un tādējādi ir ierobežoti konkrētā laika termiņā,” skaidro ministrijā.

Stradiņa slimnīcas ilgtermiņa attīstības mērķi paredz daļēju slimnīcas esošo ēku nojaukšanu, lai izbūvētu divus jaunus korpusus (A un B), kā arī vēsturiskā mantojuma – Šmēlinga arhitektūras pieminekļu – restaurēšanu, izvietojot tur mācību un zinātnes parku.

Patlaban tiek īstenoti slimnīcas jaunā A korpusa attīstības projekti 177 280 343 eiro apmērā, un kopš pagājušā gada maija pirmajā kārtā izbūvētās telpas jau tiek izmantotas. Šobrīd turpinās otrās kārtas darbi. Īstenojot šo projektu, secīgi plānots sākt darbu pie jaunā B korpusa.

Pēc VM paustā, uz nacionālo interešu objektu attiecināmās īpašās normas tiks attiecinātas tikai uz nākotnes būvniecības objektiem, proti, B korpusa būvniecību un esošo slimnīcas korpusu atjaunošanu, pārbūvi un restaurāciju.

Pamatojot statusa noteikšanas nepieciešamību, ministrija arī uzsver, ka Stradiņa slimnīca ir vadošā universitātes stacionārā ārstniecības iestāde Latvijā, kura diennakti nodrošina neatliekamos, sekundāros un terciāros veselības aprūpes pakalpojumus visiem Latvijas iedzīvotājiem. Tāpat tā ir vienīgā slimnīca, kas veic nieru un sirds transplantāciju, kā arī pieņem augsta riska patoloģiskās dzemdības.

Slimnīca ir veselības aprūpes ekselences centrs un ir vienīgā izteikti multidisciplinārā slimnīca valstī ar lielāko skaitu specializēto klīniku/centru, tajā skaitā Latvijas kardioloģijas klīnika, “Balttransplant”, Oftomoloģijas klīnika, Ķirurģijas klīnika, Onkoloģijas klīnika, Asinsvadu ķirurģijas centrs, Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centrs un citas, kur strādā valsts vadošie speciālisti un zinātnieki savā ārstniecības nozarē, uzsver VM.

Tāpat Stradiņa slimnīcas tiešā tuvumā atrodas paaugstinātas bīstamības objekti, kā, piemēram, dzelzceļš, lidosta “Rīga” un tuvākā nākotnē ir plānots izbūvēt dzelzceļa līniju “Rail Baltica”, kas nozīmē, ka plašu katastrofu un negadījumu gadījumos tieši Stradiņa slimnīca būs tā iestāde, kas nodrošinās veselības aprūpes palīdzību cietušajiem.

VM uzsver, ka slimnīcas kompleksa viena no būtiskākajām problēmām patlaban ir telpu trūkums, kas pacientiem nenodrošina veselības aprūpi nepieciešamajā apjomā un kvalitātē. Liela daļa no slimnīcas ēkām ir mazas, atsevišķi izvietotas būves, kas apgrūtina pacientu pārvietošanu un kavē personāla darbu.

Tāpat daļa ēku, kurās izvietota slimnīca, ir būvētas vairāk nekā pirms 100 gadiem, un tās neatbilst normatīvo aktu prasībām veselības pakalpojumu sniegšanai, normatīvo aktu prasībām darba aizsardzības jomā, kā arī nav atbilstošas ugunsdrošības standartiem un vides pieejamības standartiem, atzīst VM.

Līdz ar to, ņemot vērā Stradiņa slimnīcas teritorijas un objektu būtisku nepieciešamību sabiedrības interešu nodrošināšanai un ilgtspējīgai izmantošanai, kā arī slimnīcas attīstības plānus, tai ir nepieciešams noteikt nacionālo interešu objekta statusu, uzsver VM. Statuss tiktu noteikts Pilsoņu ielā 13 un Ventspils ielā 22 esošo nekustamo īpašumu robežās.

LSM.LV, 6. AUGUSTS, 2018