Jaunumi

Pirmo reizi Latvijā veikta pilna aortas protezēšanas operācija pacientam ar iedzimtu saistaudu slimību

Sadarbojoties asinsvadu un sirds ķirurgiem, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca pirmo reizi Latvijā ir veikta pilna aortas protezēšanas (nomaiņas) operācija pacientam ar iedzimtu saistaudu slimību.

Operācijas laikā palīdzību sniedza vadošais Eiropas asinsvadu ķirurģijas aortas patoloģijas specialists no Maastrihtas universitātes profesors Michael Jacob ar savu kolēģi anesteziologu profesoru Wolfgang Buhre.

Stradiņa slimnīcu pārstāvēja plaša multidisciplināra ārstu un māsu komanda: asinsvadu ķirurgi Kaspars Ķīsis un Roberts Rumba; kardioķirurgi Kristiāns Meidrops un Ints Putniņš; kardio-anesteziologi profesore Eva Strīķe un Inguna Krustiņa; perfusioniste Biruta Mozule, operāciju māsas, anestēzijas māsas, kardiorenimācijas un asinsvadu ķirurģijas centra personāls profesora Daiņa Krieviņa vadībā.

Profesors Dainis Krieviņš skaidro, ka Marfāna sindroms ir pārmantota saistaudu sistēmslimība, kas nereti skar aortu un maģistrālos asinsvadus, sirdi, skeletu un citus orgānus. Veidojot aortas paplašinājumus un aneirismas, aorta var plīst un pacienti var aiziet bojā. Slavenākie Marfāna sindroma pacienti vēsturē ir bijušais Amerikas prezidents Ābrams Linkolns, Romas imperators Jūlijs Cēzars un, iespējams, bijušais Al-Qaeda līderis Osama bin Ladens.

“Marfāna sindroma pacienti parasti ir augumā gari, ar garām rokām, kājām, pirkstiem un pēdām. Ņemot vērā Eiropas epidemioloģisko statistiku, Latvijā ar šo saslimšanu vajadzētu būt aptuveni 100-200 cilvēku, taču diemžēl ne vienmēr šī slimība tiek laikus diagnosticēta un pašlaik mediķu redzes lokā ir tikai atsevišķi pacienti,” piebilst profesors.

Līdz šim pieredzes trūkuma dēļ pacienti ar Marfāna sindromu operācijas veikšanai tika sūtīti uz ārvalstīm. Eiropas lielākais un vadošais centrs, kur veic šādas operācijas, atrodas Maastrihtas Universitātē. Taču, pateicoties kopīgam Latvijas un Holandes vadošo speciālistu veikumam, pacients varēja saņemt nepieciešamo ārstēšanu tepat – Latvijā.