Jaunumi

Pirmo reizi Latvijā – balona pulmonālā angioplastija plaušu hipertensijas ārstēšanai
Šodien, 1. aprīlī, Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) pirmo reizi izmantota jauna mazinvazīva metode plaušu hipertensijas ārstēšanā – balona pulmonālā angioplastija.
🔷 Jaunās metodes ieviešanu Latvijā veic PSKUS slimnīcas kardiologi – RSU vadošais pētnieks asoc. prof. Andris Skride un pulmonālās hipertensijas speciālists dr. med. Ainārs Rudzītis ar komandu pieredzējušā poļu kolēģa prof. Marcina Kurzina (Marcin Kurzyna) vadībā.
🔷 Asoc. prof. Andris Skride: “Pulmonālā hipertensija ir sindroms, kuru raksturo asinsspiediena paaugstināšanās plaušu artērijās. Biežākie simptomi ir elpas trūkums, hronisks nogurums, sāpes krūtīs, sirdsklauves, ģīboņi un zilganas lūpas. Tā pieskaitāma pie reto slimību grupas, tomēr bieži vien zināšanu trūkums par retajām slimībām ļauj tās diagnosticēt tikai vēlīnā stadijā. Nesaņemot nepieciešamo ārstēšanu, pie smagākajām šīs slimības formām pacienta dzīvildze ir tikai divi trīs gadi. Balona pulmonālā angioplastija kombinācijā ar attiecīgiem medikamentiem trombembolisku plaušu hipertensiju spēj pilnībā izārstēt.”
🔷 Balona pulmonālā angioplastija jeb BPA ir mūsdienīga ārstēšanas metode plaušu artēriju bojājumu ārstēšanā noteiktiem plaušu hipertensijas pacientiem, kuriem nav iespējams veikt trombemboliskās plaušu hipertensijas formas ķirurģisku ārstēšanu vai plaušu hipertensija saglabājas arī pēc operācijas. Procedūras laikā caur katetru plaušu artērijā ievada dažāda izmēra baloniņus un pakāpeniski paplašina plaušu artērijas sīkos zarus, tādējādi uzlabojot asinsriti un samazinot spiedienu plaušu artērijā. Balona pulmonālā angioplastija uzlabo pacientu vispārējo stāvokli, fizisko izturību un sirds funkciju.
🔷 Pirmais pacients ir strādājošs 50 gadīgs vīrietis, kurš cieš no izteiktas aizdusas un sirds mazspējas un kuram jau nepieciešama skābekļa terapija. Pēc jaunās metodes pielietošanas, mediķi prognozē pilnīgu vīrieša izveseļošanos.
🔷 2020. gadā Latvijas Zinātnes padome atbalstīja RSU iesniegto projektu Balona pulmonārās angioplastijas metodes ieviešana un tās efektivitātes izvērtēšana hroniskas trombemboliskas plaušu hipertensijas pacientu ārstēšanā Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, kas tika uzsākts prof. Aivara Lejnieka vadībā. Projekta ietvaros bija paredzēta invazīvo kardiologu apmācības šīs procedūras veikšanā, kā arī metodes ieviešana Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, radot iespēju BPA ekselences centra izveidošanai. Projekta īstenošanā iesaistīti arī: ārste kardioloģe – Līga Bondare, medicīnas māsa Aļona Grāve, ārsti rezidenti – Kristaps Šablinskis, Matīss Šablinskis, Roberts Verners Kalējs, Dana Kigitoviča un RSU studenti – Lelde Loreta Freidenberga un Ričards Kauliņš.
🔷 Paldies prof. Andrejam Ērglim un asoc. prof. Indulim Kumsāram par projekta atbalstu un sniegtajiem padomiem. Paldies PSKUS 27. nodaļas kolektīvam un vadītājai dr.Janīnai Romanovai.
Foto: Aļona Grāve, Ainārs Rudzītis, Marcin Kurzyna, Andris Skride