Jaunumi

Par starptautiski nozīmīgiem izgudrojumiem akadēmiķei Maijai Dambrovai piešķirs Valtera Capa balvu

Trešdien plkst.15 Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) norisināsies Valtera Capa balvas pasniegšanas ceremonija, kurā balvu saņems akadēmiķe Maija Dambrova par starptautiski nozīmīgiem izgudrojumiem un izcilu ieguldījumu jaunu zāļu radīšanā un to darbības mehānismu noskaidrošanā, informēja LZA sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Stengrevica.

Capa balva tiek piešķirta izgudrotājam, kas ar savu veikumu ir pazīstams ārpus Latvijas robežām. Balvu piešķir akadēmija sadarbībā ar Patentu valdi un Vācijas firmu “Minox GmbH”. Ceremonijā piedalīsies pārstāvji no LZA, Patentu valdes un “Minox GmbH”, Tieslietu ministrijas un Izglītības ministrijas amatpersonas, Latvijas Organiskās sintēzes institūta, kā arī Vācijas vēstniecības Rīgā pārstāvji.

Balvas un medaļas laureāte Dambrova ir LZA īstenā locekle, profesore un Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja. LZA vērtējumā, viņa ir viena no izcilākajām vidējās paaudzes izgudrotājām Baltijas valstīs, kura pievērsusi izgudrotāja darbībai arī daudzus jaunos zinātniekus, pilnveidojot viņu specifiskās iemaņas un prasmes, stāstīja Stengrevica.

Dambrovas grupa izstrādā jaunus terapeitiskos mērķus un konceptuālas pieejas metabolisma problēmu risināšanā. Viņa ir izstrādājusi jaunas farmakoloģiskas metodes “in vitro” un “in vivo” potenciālo medicīnas preparātu darbības noskaidrošanā. Izgudrotas jaunas perspektīvas vielas, kas palīdz organismam cīnīties ar sirds asinsvadu slimībām un iedarbojas uz centrālās nervu sistēmas receptoriem.

Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) datu bāzē atrodami 118 reģistrēti izgudrojumi, kuru autore vai līdzautore kopā ar Eiropas un Amerikas valstu kolēģiem ir Dambrova.

Valtera Capa balva iedibināta 2004.gada septembrī, un to kopš 2005.gada piešķir reizi divos gados. Rīgā baltvācu ģimenē dzimušais Valters Caps bija izcils izgudrotājs, fototehnikas konstruktors, kurš ar savu pasaulslaveno fotoaparātu “VEF-Minox” veicinājis Latvijas vārda atpazīstamību pasaulē.