Jaunumi

Par sasniegumiem kardioķirurģijas nozarē godināti Latvijas kardiologi – Oskars Kalējs, Ralfs Kolītis un Jānis Volkolākovs

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesors Oskars Kalējs tika godināts par sirds ritma traucējumu nefarmakoloģisko metožu ārstēšanas ieviešanu un attīstību Latvijā.

Sirds ķirurģijas centra vadītājs Romans Lācis kolēģi balvai pieteica, sakot, ka viņš ir viens no Latvijas izcilākajiem ķirurgiem, daudzu jaunu ideju nesējs, mīlēts pasniedzējs starp studentiem un plaši pazīstams ar saviem sasniegumiem arī ārpus Latvijas. «Mēs suminām labākos zinātniekus kardioloģijā un kardioķirurģijā. Šis apbalvojums dara godu jubilāriem, dara godu mums visiem un dara godu mūsu mazajai Latvijai,» viņš piebilda.

«Cilvēks ir mehānisms, kurā diemžēl var būt sistēmiska kļūda. Un, ja tā kļūda ir – ir jāatrod tās vieta un kļūda jāizlabo,» saņemot balvu, teica Kalējs.

Kā nākamais tika sumināts Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas centra ārsts Ralfs Kolītis. Viņš tika apbalvots par intra-aortālās balona kontrapulsācijas metodes ieviešanu akūtas sirds mazspējas ārstēšanā pēc sirds operācijām mākslīgajā asinsritē. Arī Kolītis Sirds ķirurģijas centra vadītāja uzrunā tika minēts kā viens no labākajiem sirds ķirurgiem Latvijā, kura devums nozarē ir palīdzējis daudziem cilvēkiem. Tiek lēsts, ka kopš minētās metodes ieviešanas pasaulē izglābtas trīs miljonu cilvēku dzīvības.

Trešais laureāts – Jānis Volkolākovs juniors – saņēma balvu par izcilu darba veikumu un neskaitāmu novitāšu ieviešanu praktiskajā kardioķirurģijā. «Viņš ir novators. Viņa rokas ir lielas, bet ārkārtīgi maigas un veiklas. Jubilārs ir patiesi cienīgs saņemt šo balvu,» piesakot Volkolākovu, pauda Sirds ķirurģijas centra vadītājs.

Tikmēr pats laureāts, saņēmis balvu, pateicās saviem kolēģiem un ģimenei. «Sirds ķirurģijā ieviest ko jaunu nav tik vienkārši. Turklāt to izdarīt vienam pašam ir grūti. Šis ir apbalvojums arī manai ģimenei un brigādei,» viņš sacīja.

Svinīgais pasākums noslēdzās ar vārdiem – «Sirds ir enerģijas un dzīvības impulsa devējs». Mediķi saņēma arī veiksmes vēlējumus turpmākā darbā.

 

Mediķiem tika pasniegtas Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA), AS «Latvijas Gāze» un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Attīstības fonda 2013.gada balvas.