Jaunumi

Pacientu dzesē līdz 25 grādiem, uz 32 minūtēm apstādina asinsriti. Unikāla operācija “Stradiņos”

Janvārī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) dažādu nozaru ķirurgu komanda veiksmīgi veica īpaši sarežģītu operāciju pacientam ar nieru audzēju, kurš kopā ar trombotiskām masām pa nieres vēnu un apakšējo dobo vēnu bija sasniedzis un ieaudzis sirds labajā priekškambarī.

Konkrētais pacients PSKUS iestājās neatliekamā kārtā – ar veselības stāvokļa dekompensāciju, visa ķermeņa tūsku. Vienīgā iespēja glābt pacienta dzīvību bija veikt radikālu operāciju. Lai to īstenotu, operācijai tika pieaicināti dažādu nozaru speciālisti un 11 stundas garā operācija veikta vairākos etapos.

Pirmajā operācijas posmā asinsvadu ķirurgs dr. Mārcis Gediņš un asinsvadu ķirurģijas rezidents Roberts Rumba ar aknu speciālistu dr. med. Artūru Ozoliņu vēdera dobumā mobilizēja aknu, izdalīja nieres asinsvadus un apakšējo dobo vēnu līdz diafragmai.

Otrā operācijas posmā piedalījās kardioķirurgu komanda – asoc. prof. P. Stradiņš, dr. med. M. Kalējs un kardioķirurģijas rezidente D. Kalniņa. Šajā posmā pacients tika pieslēgts mākslīgās asinsrites aparātam, apturēta viņa sirdsdarbība, pacients dzesēts līdz ķermeņa temperatūra sasniedza 25°C, tad uz 32 minūtēm apstādināta asinsrite ķermenim, tai pat laikā saglabājot asinsriti galvai.

Tikai šādos apstākļos asinsvadu un kardioķirurgiem bija iespējams pārredzami un kontrolēti vienlaicīgi atvērt apakšējo dobo vēnu un sirds labo priekškambari, lai pilnībā evakuētu audzēja trombotiskās masas. Pēc šī etapa tika sekmīgi atjaunota pacienta sirdsdarbība, pacients sildīts līdz normālai ķermeņa temperatūrai, atvienots no mākslīgās asinsrites aparāta.

Noslēdzošajā operācijas posmā veikta radikāla audzēja skartās nieres un limfmezglu izņemšana, ko paveica urologu komanda – prof. Egils Vjaters, dr. med. Juris Plonis un Oskars Jakušenoks. Kā jau minēts sarežģītā operācija ilga 11 stundas, tās laikā anestēziju nodrošināja kardioanesteziologs dr. Ilze Kreile. Pēc operācijas pacients pārvests uz kardioreanimācijas nodaļu, kur jau nākamajā dienā pacients pamodies – sācis kustēties un runāt.