Jaunumi

No 1.jūlija augsta riska sirds un asinsvadu slimību pacientiem tiks kompensētas inovatīvas zāles.

Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta sniegto informāciju, no šī gada 1.jūlija kompensējamo zāļu sarakstā iekļauts inovatīvs medikaments –  PCSK9 inhibitors (evolocumab), kas tiks kompensēts augstākā riska pacientiem ar sevišķi augstu holesterīnu un kam nav iespējams sasniegt atbilstošus holesterīna mērķus.

Jaunais medikaments ir pierādījis augstu efektivitāti ZBLH jeb “sliktā” holesterīna līmeņa pazemināšanai pacientiem, kuriem līdz šim standarta terapija nav bijusi pietiekama un nav sasniegti ārstēšanās vadlīnijās noteiktie holesterīna mērķi. Pacientiem, kam, neskatoties uz maksimāli panesamajām statīnu devām kombinācijā ar ezetimību neizdodas sasniegt ZBL holesterīna mērķa līmeni, vienīgā iespēja aizkavēt smago aterosklerozes procesu, kā arī novērst sirds un asinsvadu slimību komplikācijas, ir PCSK9 inhibitori, kas ZBLH pazemina par papildus 60%. Īpaši aktuāli tas ir pacientiem ar pārmantoti ļoti augstu holesterīna līmeni.

Eiropas Kardiologu biedrības un Eiropas Aterosklerozes biedrības 2019. gada vadlīnijās par dislipidēmiju diagnostiku un ārstēšanu norādīts, ka PCSK9 inhibitora terapija ir nepieciešama pacientiem ar ļoti augstu risku kardiovaskulāras slimības dēļ (sekundārā profilaksē) un ļoti augsta riska pacientiem ar ģimenes hiperholesterinēmiju, ja ZBLH mērķis nav sasniegts ar statīna un ezetimība kombināciju.

(https://academic.oup.com/eurheartj/article/41/1/111/5556353).

Tā kā jaunākās zinātniskās atziņas norāda uz nepieciešamību sasniegt ļoti zemus ZBL holesterīna līmeņus, tad nepieciešamība pēc papildu terapijas arvien pieaug. Atbilstoši jaunajiem kompensācijas nosacījumiem, inovatīvais medikaments iesākumā tiks kompensēts prioritāriem pacientiem ar visaugstāko holesterīna līmeni, kas tāds saglabājies jau citu saņemto terapiju fonā.

Jaunais medikaments ir lietojams injicējamā veidā divas reizes mēnesī. Un tā nozīmēšanai ir stingri kritēriji, pēc kuriem vadīsies speciālisti. Atkarībā no pacienta diagnozes medikamantam tiks piemērota 50% vai 100% kompensācija.

Vairāk par kompensācijas noteikumiem: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/kompensejamie-medikamenti/kompensejamo-zalu-saraksti