Jaunumi

Latvijas translācijas zinātne vai tehnoloģiju pārnese – atzīta pasaulē!

Latvijas zinātnieku veikums publicēts vienā no pasaulē ietekmīgākajiem zinātnes žurnāliem “Circulation”. Latvija lepojas ar oriģinālu pieeju kardiovaskulāro slimību diagnostikā, ārstēšanā un inovatīvu metožu un medikamentu izstrādē.

Līdz ar Valsts pētījumu programmas izveidi 2005. gadā tika ielikts pamats arī medicīnas un farmācijas translācijas zinātnei un tehnoloģiju pārnesei Latvijā. Apvienojot Latvijas Universitātes, Stradiņa Universitātes, Latvijas Organiskās sintēzes institūta, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra intelektuālos resursus, tika izveidots interdisciplinārs dzīvības zinātņu konsorcijs, lai uzsāktu kvalitatīvas un ilgtspējīgas zinātnes praksi Latvijā.

No 2005. līdz 2013. gadam tika realizētas 14 Valsts pētījumu programmas, no kurām 3 bija saistītas ar jaunu pieeju izstrādi sirds slimību profilaksei, diagnostikai, ārstēšanai un biomedicīnas tehnoloģiju ražošanai.

Neatlaidīgais zinātnieku prof. Andreja Ērgļa, prof. Ivara Kalviņa, prof. Aivara Lejnieka, prof. Valda Pīrāga, prof. Pētera Tretjakova un Dr. Maijas Dambrovas vadīto pētnieku grupu darbs ir vainagojies panākumiem. Rezultāti publicēti Circulation – vienā no ietekmīgākajiem un citētākajiem zinātniskajiem žurnāliem sirds un sirds asinsvadu sistēmas un perifēro asinsvadu slimību kategorijā pasaulē.

“Tas ir milzīgs panākums Latvijai, turklāt šajā gadījumā pārstāvam ne tikai mūsu valsti, bet visu Eiropu. Latvijai ir visas iespējas kļūt par intelekta un finanšu resursu koncentrēšanās vietu, lai radītu augstvērtīgas tehnoloģijas ar lielu pievienoto vērtību Latvijas attīstībai un konkurētspējai pasaulē,” tā par Circulation atzinību saka prof. Andrejs Ērglis.

Valsts pētījumu programmas ir valsts pasūtījums starpnozaru zinātnisku pētījumu veikšanai noteiktos valstij prioritāros zinātnes virzienos ar mērķi veicināt šo nozaru attīstību un sekmēt lietišķos pētījumus tajās. Eksperti ir vienisprātis, ka dzīvības un farmācijas zinātnes medicīnā ir jāizmanto par modeli visu Latvijas zinātņu un intelektuālo potenciālu koncentrācijai jaunu produktu radīšanā.

Circulation tiek izdots: 1 reizi nedēļā, 23900 eksemplāros, 7087 lappuses gadā. Manuskripta pieņemšana: 11%. Indeksēts: BIOSIS, CAB Abstracts, Chemical Abstracts, Current Contents, EMBASE, MEDLINE. Ietekmes faktors: 15,202. Novērtējums: Nr. 1 sirds un sirds asinsvadu sistēmas slimību kategorijā un Nr. 1 perifēro asinsvadu slimību kategorijā (atsaucoties uz 2012 Journal Citation Reports® (Thomson Reuters, 2013)).

Vairāk par Circulation: http://circ.ahajournals.org
Circulation publicēto rakstu šeit