Jaunumi

LATVIJAS KARDIOLOĢIJAS CENTRĀ VEIKTA VIENA NO SAREŽĢĪTĀKAJĀM OPERĀCIJĀM PASAULĒ – ENDARTEREKTOMIJA NO PLAUŠU ARTĒRIJAS

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centrā veikta viena no sarežģītākajām operācijām pasaulē – endarterektomija no plaušu artērijas. Operācija noritējusi veiksmīgi. Pacients jūtas labi.

2008. gadā 28 gadus jaunam vīrietim tika konstatēta smaga hroniska trombemboliskas ģenēzes pulmonāla hipertensija. Piecus gadus pacienta terapija bija medikamentoza – ar mērķi samazināt plaušu hipertensiju un novērst tālākas trombu veidošanās iespējas, taču tā nesniedza cerēto efektu. Plaušu artērijas, kas savieno sirds labo kambari ar plaušām, bija pilnīgi nosprostotas. Elpas trūkuma dēļ pacientam bija ierobežota fiziskā aktivitāte un samazināta dzīves kvalitāte. Pēc operācijas vīrietis jūtas labi un gaida atveseļošanos.

Pulmonālā endarterektomija tiek veikta dziļā hipotermijā, audu temperatūrai sasniedzot 19 grādus, un pilnībā apturot asinsriti uz 20 – 40 minūtēm, kuru laikā no plaušu artērijām vaļējā ceļā tiek evakuēti trombi. Šādas operācijas laikā liela nozīme ir kardioķirurgu, anesteziologu un perfuzionistu perfektai sadarbībai.

Prof. Ērglis par operāciju saka: “Šāda veida operācijas ir kvintesence plaušu trombemboliju pacientiem un, lai arī tās nav pārāk bieži izplatītas, starptautisku programmu ietvaros mēs būsim tām labi sagatavoti.”

Pasaulē līdz šim veiktas nedaudz vairāk par 5000 šādu operāciju. Pateicoties mūsu speciālistu zināšanām, turpmāk arī Latvijā pacientus ar smagu trombembolisku pulmonālu hipertensiju varēs glābt operācija. Plaušu trombembolija ir bieži sastopama diagnoze, un, līdz pat 4% gadījumu attīstās arī izteikta pulmonāla hipertensija, tāpēc Latvijā šādas operācijas būtu jāveic vismaz 20 cilvēkiem gadā.

Dr. Andris Skride: “Pulmonālā endarterektomija ir vienīgā ārstēšanas metode, kas hroniskas trombemboliskas pulmonālas hipertensijas gadījumā glābj cilvēka dzīvību un atgriež viņu normālā dzīvē. Pateicoties tam, ka Latvijas Kardioloģijas centrs reto slimību jomā sadarbojas ar Kardioloģijas centriem Vācijā, Polijā, Lielbritānijā, Austrijā un Čehijā, radās iespēja uzaicināt pasaules līmeņa speciālistus un veikt šo operāciju kopā.”

No kreisās – dr. Mārtiņš Kalējs, prof. Zbigņevs Jurašziskis  prof. Andžejs Bīdermans

Fotogrāfiju autors: Imants Prēdelis

Unikālo operāciju īstenoja Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs prof. Andrejs Ērglis, kardioķirurgi asoc. prof. Pēteris Stradiņš un dr. Mārtiņš Kalējs, anesteziologi asoc.prof. Eva Strīķe un dr. Dace Šorubalko, perfuzionists dr. Biruta Mozele, plaušu hipertensijas speciālists, kardiologs dr. Andris Skride sadarbībā ar Varšavas Kardioķirurģijas klīnikas profesoriem Andžeju Bīdermanu, Zbigņevu Jurašziski un anesteziologu Pjotru Szatkovski.

Operācijas īstenošanu finansiāli atbalstīja Pulmonālās hipertensijas biedrība, kas pārstāv cilvēku ar šo reto saslimšanu intereses. Tās vadītāja Ieva Plūme atzina: „Esam priecīgi un gandarīti, ka ar ziedotāju palīdzību jaunam cilvēkam ir iespēja atgriezties dzīvē. Ja cilvēks ir nosēdējis mājās ilgāk nekā divus gadus, nespēdams iziet pat pastaigāties, tad tas ir liels sasniegums un cerību piepildījums – elpot brīvi.”

Informāciju sagatavoja:
Plaušu hipertensijas speciālists, kardiologs dr. Andris Skride
LU Kardioloģijas zinātniskā institūta zinātniskā asistente Iveta Bajāre

Papildu informācija:
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Lāsma Sīle