Jaunumi

Gada notikums medicīnā: pirmā sirds transplantācija bērnam

Latvijas medicīnā 2015. gads ieies ar svarīgu notikumu transplantācijas jomā – veikta pirmā sirds transplantācija bērnam.

Šā gada 5. septembris, sestdiena, ieies medicīnas vēsturē ar Latvijai unikālu operāciju – Paula Stradiņa slimnīcā mediķi veica Latvijā pirmo sirds pārstādīšanu bērnam. Operācija noritēja četras stundas, sadarbojoties Stradiņa slimnīcas un Bērnu slimnīcas mediķu komandām. Mediķu grupā tika iesaistīti kardiologi, sirds ķirurgi, transplantologi, anesteziologi, imunologi un virkne citu speciālistu. Desmit gadus vecai meitenei jauna sirds bija vienīgā iespēja dzīvot. Bērnam bija smaga onkoloģiska saslimšana, pēc ķīmijterapijas meitene vairs nevarēja pastaigāt, viņai bija sirds mazspēja. «Sirds transplantācija ir ļoti duāla. Tā ir kolosāla veiksme vienam bērnam, drāma otrai ģimenei,» nedēļu pēc operācijas sacīja Latvijas Sirds ķirurģijas centra vadītājs profesors Romans Lācis, «šī operācija ir unikāls notikums visai Latvijai, kas varēja notikt, pateicoties izcilai sadarbībai divu universitāšu slimnīcu ārstu starpā.»

Sirds transplantācijas operācijas, tāpat kā ikviena cita orgānu transplantācija, ir komplicēts process. Donora orgānu gaidīšanas sarakstā meitenīte bija gadu, un cerības atrast, sagaidīt donora sirdi bija minimālas. Mediķi un bērna ģimene sacīja lielu paldies vairs neglābjamā bērna ģimenei, kas ļāva izmantot pārstādīšanā ne tikai sirdi, bet arī abas nieres, kas izglāba vēl divu bērnu dzīvību. Tieši donora orgānu trūkuma dēļ sirds pārstādīšanas nenotiek bieži, Latvijā kopumā veiktas 20 sirds pārstādīšanas un tikai no pagājušā gada šīs operācijas apmaksā no valsts budžeta.

Divdesmit četras dienas pēc operācijas paciente tika izrakstīta no Bērnu slimnīcas, kur viņa atguvās pēc sarežģītās operācijas Stradiņos. Pašlaik mazā paciente pilnvērtīgi atgriezusies dzīvē un var paveikt daudzas ikdienišķas lietas, ko līdz šim nevarēja, piemēram, pati aiznest savu somu uz skolu. Ārsti stāsta, ka sirsniņa darbojas, kā nākas – tas redzams ikmēneša vizītēs pie kardiologa. Nākamgad ceļš pie ārsta būs jāmēro vien reizi vairākos mēnešos.