Jaunumi

Eiropas insulta dienā akcentēs mirdzaritmijas postošās sekas

Katru gadu maija vidū Eiropā tiek atzīmēta Eiropas Insulta diena, kuras ietvaros tiek organizētas informatīvas aktivitātes ar mērķi vērst sabiedrības uzmanību uz insulta riskiem un profilaksi. Latvijā ir 2,5 reizes augstāka mirstība no insulta nekā vidēji Eiropas Savienībā – attiecīgi 124 mirušo/100 000 iedzīvotāju Latvijā pret 50 mirušo/100 000 iedzīvotāju ES.

Latvijā ik dienu no insulta mirst vidēji 7 cilvēki, bet 1/3 no saslimušajiem kļūst par invalīdiem uz visu atlikušo mūžu. Kā norāda speciālisti, liela daļa saslimušo iepriekš nav zinājuši par insulta riskiem, nav atpazinuši simptomus un līdz ar to nav arī atbilstoši ārstējušies.

Turpinot pērn aizsākto tradīciju, arī šogad 14.maijā Latvijā tiks atzīmēta Eiropas Insulta diena (EID), kuru organizē pacientu biedrība „ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību, Latvijas Neirologu biedrību un Latvijas Insulta biedrību.

Šogad īpaša uzmanība, atzīmējot EID, tiks pievērsta insulta profilaksei un vienam no būtiskākajiem insulta riskiem – mirdzaritmijai. Mirdzaritmija ir izplatīts sirds ritma traucējums – viens no bīstamākajiem insulta riska faktoriem. Pārciešot insultu, vairāk nekā 1/4 pacientu mirst, bet lielai daļai pacientu ir risks palikt paralizētiem un kopjamiem.

Prof.Andrejs Ērglis: „Insults ir nopietna visas sabiedrības problēma. Pie insulta bieži noved nepareizi vai nepietiekami ārstētas sirds asinsvadu slimības, tostarp mirdzaritmija, par kuru nereti pacients uzzina tikai, nokļūstot slimnīcā ar insultu. Mēs dzīvojam ilgdzīvojošā sabiedrībā, kur arvien palielinās gados vecāku cilvēku skaits. Tāpēc ir jādara viss, lai uzlabotu veselību un pagarinātu kvalitatīvi nodzīvoto gadu skaitu. Galvenais – lai cilvēki nekļūtu par slogu ģimenei un sabiedrībai. To var izdarīt, samazinot insulta riskus, savlaicīgi diagnosticējot tādas saslimšanas kā mirdzaritmija vai hipertensija, un nepieciešamības gadījumā uzsākot ārstēšanu, pirms vēl nav noticis sliktākais.”

Lai atzīmētu EID, aicinām uz publisko diskusiju „Insulta profilakses nozīme ilgdzīvojošā sabiedrībā”, kas notiks trešdien, 14.maijā plkst. 11:00 – 12:00 Eiropas Savienības mājas 1. stāvā, Aspazijas bulvārī 28.

Diskusijā piedalīsies: Latvijas Kardiologu biedrības prezidents prof.Andrejs Ērglis, Latvijas Insulta biedrības valdes priekšsēdētāja, docente dr.med.Evija Miglāne, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe dr.Ilga Ķikule, P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas klīnikas vadītājsprof.Andrejs Millers, LR Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Renārs Putniņš, Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes priekšsēdētājaDaiga Behmane, pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa un insulta slimnieki.

Diskusijā tiks publiskoti jaunākie dati par insulta dramatisko izplatību un postošajām sekām Latvijā, valsts lomu insulta profilaksē un primāro aprūpi, valsts un indivīda izmaksām, kas saistītas ar insulta saslimšanas gadījumiem, kā arī tiks diskutēts par vienu no nopietnākajiem insulta riskiem – mirdzaritmiju.

Pacientu biedrības „ParSirdi.lv” vadītāja Inese Mauriņa: „Katrs insulta gadījums pacientam un viņa tuviniekiem ir personīga traģēdija, taču vienlaikus tās ir arī ievērojamas izmaksas un slogs valstij un sabiedrībai kopumā. Tāpēc vēlamies aicināt lēmumpieņēmējus domāt ilgtermiņā un darīt visu iespējamo, nodrošinot iedzīvotāju informēšanu un izglītošanu, kā arī ārstēšanās pieejamību vēl primārajā aprūpē,t.sk., nodrošinot kompensējamo medikamentu pieejamību pacientiem, kam tas ir nepieciešams.”

Pēc publiskās diskusijas 14.maijā no plkst. 12:30 līdz 14:30 Eiropas Savienības mājā ikvienam Latvijas iedzīvotājam būs iespēja pie LU Rīgas Medicīnas koledžas topošajām māsām izmērīt asinsspiedienu un pulsu, diagnosticēt mirdzaritmijas riskus, kā arī saņemt informatīvus materiālus par mirdzaritmiju un citiem ar insultu un sirds veselību saistītiem jautājumiem.