Jaunumi

Bultas sirdī jeb viena no pasaulē pirmajām transkatetrāla trikuspidālā vārstuļa korekcijām ar bultiņu un stīgu ierīci

Latvijas Kardioloģijas centra invazīvie kardiologi, kardioķirurgi, anesteziologi un ehokardiogrāfijas speciālisti jūlijā veica divas inovatīvas operācijas pacientiem ar trikuspidālu vārstuļa regurgitāciju, kas veicināja sirds mazspējas attīstību, elpas trūkumu, reiboņus un ievērojami ietekmēja pacienta dzīves kvalitāti.

Operācijas laikā pilnā anestēzijā paplašinātā vārstule tika sašaurināta ar īpašas ierīces palīdzību. Izmantojot katetru, kas ievadīts caur jugulāro vēnu, apkārt vārstules gredzenam tika sašautas daudz mazas bultiņas, kas savērtas uz speciālas stīgas. Rezultātā stīga tika savilkta, nodrošinot vārstules funkcijas ievērojamu uzlabošanos. Ja pirms operācijas pacientiem regurgitācija bija 3. – 4. pakāpe, tad pēc operācijas tā bija tuvu fizioloģiskai: 0. – 1. pakāpe.

Šāda veida operācijas ir piemērotas pacientiem, kuriem dažādu iemeslu dēļ sirds vārstules nomaiņas operācija nav iespējama vai nav ieteicama, piemēram, pēc nesen veiktas sirds operācijas citas patoloģijas gadījumā, nopietnu blakusslimību dēļ, kad operācija nav iespējama, vai citu klīnisku stāvokļu dēļ, kad operācijas risks neattaisno ieguvumu.

Operācijas tika veiktas prof. Andreja Ērgļa vadībā ciešā sadarbībā ar kolēģiem no ASV. Operācijās piedalījās invazīvā kardioloģe Inga Narbute, kardioloģe-ehokardiogrāfijas speciāliste Ginta Kamzola, anestezioloģe Inguna Krustiņa, kardioķirurgs Mārtiņš Ērglis, kā arī augsti kvalificētu medicīnas māsu komanda.

Minētā metode šobrīd ir izpētes stadijā STTAR pētījuma ietvaros, bet Latvijas speciālisti to ir atzinuši par perspektīvu. Pasaulē šobrīd veiktas aptuveni 15 šādas operācijas – visas ar ievērības cienīgiem rezultātiem. Nākotnē metodi varētu izmantot arī mitrālās vārstules defektu labošanai vai citu problēmu korekcijai.