Jaunumi

Austrumu slimnīcas sirds komanda glābj pacientu, kuram bija teju visas iespējāmās sirds kaites

TV3 sižetu AICINĀM SKATĪT ŠEIT

.

Teksta atšifrējums:

Kad vīrieti ar ātrajiem atveda uz slimnīcu, viņam bija izredzes izdzīvot vien dažas dienas. Taču tagad pēc veiksmīgās operācijas viņu jau drīz no slimnīcas izrakstīs.“Viņam faktiski te uz tā viena diedziņa turējās visa sirds asinsapgāde,” saka kardiologs Artis Kalniņš, TV3 Ziņām rādot attēlus no operācijas, kas izglāba dzīvību kādam 61 gadu vecam pacientam.

Vienkāršojot, vīrietim bija teju visas iespējamās sirds kaites, pirms desmit gadiem pārciests pirmais infarkts, operēti sirds vārstuļi, asinsvados jau reiz ievietoti stenti. Austrumu slimnīcā viņu stacionēja akūtā stāvoklī, mediķiem uzreiz tapa skaidrs, ka klasisku sirds operāciju veikt nedrīkst, jo tas nozīmētu pacienta nāvi.

“Pacientam bija ļoti smaga sirds mazspēja, turklāt pacientam anamnēzē jau bija divu sirds vārstuļu operācijas, kas faktiski izslēdza iespēju šo pacientu operēt vēlreiz, vienīgā iespēja bija viņam implantēt šos stentus, ievietot sirds ritma devēju ierīci, bet ar tik izteiktu sirds mazspēju mums bija nepieciešama atbalstoša sistēma, kas tagad tika arī izmantota,” stāsta Kalniņš.

 8 attēli – skatīt galeriju

Ārsti lēma veikt mazinvazīvu kardioloģisku operāciju, izmantojot iekārtu, ko sauc par EKMO – tā faktiski nodrošina mākslīgu asinsriti, bez krūškurvja atvēršanas pacientam.

Oļegs Šuba, Austrumu slimnīcas anesteziologs-reanimatologs: “Tas bija mūsu uzdevums, šīs te invazīvās kardioķirurģijas operācijas laikā nodrošināt šo papildus drošību pacientiem ar augstiem riskiem, tajā skaitā sirds apstāšanās un dzīvībai bīstamo aritmiju gadījumā, kā dēļ pacientam varētu draudēt bojāeja.

Vēl pirms šīs nestandarta operācijas, pacientam implantēts sirds defibrilators, jo lēkmes ar dzīvībai bīstamiem ritma traucējumiem varēja notikt jebkurā brīdī.

Austrumu slimnīcas aritmoloģijas nodaļas vadītājs Juris Verbovenko stāsta: “Faktiski visas tās operācijas – gan defibrilatoru implantēšana sirds resinhronizācijai, gan stentu implantācijas, tā ir mūsu klīnikas ikdiena, bet ir ļoti smagie pacienti, un šis bija izcili smags, un faktiski viņu izglāba visu dienestu sadarbība, pareizi pieņemtie lēmumi, laicīgi izdarītie pasākumi un, protams, daktera Kalniņa operācija, es domāju – tas ir kaut kas!”

Pacienta dzīvības glābšanā piedalījās 20 ārstu komanda  – anesteziologi, reanimatologi, kardiologi, invazīvie radiologi, asinsvadu ķirurgi un citi. Operācija ilga sešas stundas un mediķi ir gandarīti par kopīgiem spēkiem paveikto.

Artis Kalniņš, Austrumu slimnīcas invazīvais kardiologs: “Mūsu slimnīcā šāda operācija tika veikta pirmo reizi, jo iepriekš mums nebija EKMO atbalsta iespējas, bet šādi pacienti laiku pa laikam gadās, viņu nav retums, tā kā mēs noteikti šādas operācijas veiksim arī nākotnē.

Izglābtais kungs jau pārvests no intensīvās terapijas nodaļas uz vispārējo palātu, jūtas labi un ir bezgala pateicīgs ārstiem, kas devuši viņam vēl vienu iespēju dzīvot.

“Ko gan es varu teikt, vēlos no sirds un no dvēseles pateikties visiem cilvēkiem, kuri piedalījās šajā operācijā. Grūti, pārāk daudz emociju..Nedomāju, ka tas notiks, bet tas ir noticis! Paldies visiem,” saka pacients Viktors.