Jaunumi

20.10.2021.
Pirmo reizi Latvijā veikta pilna aortas protezēšanas operācija pacientam ar iedzimtu saistaudu slimību

Sadarbojoties asinsvadu un sirds ķirurgiem, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca pirmo reizi Latvijā ir veikta pilna aortas protezēšanas (nomaiņas) operācija pacientam ar iedzimtu saistaudu slimību.

Operācijas laikā palīdzību sniedza vadošais Eiropas asinsvadu ķirurģijas aortas patoloģijas specialists no Maastrihtas universitātes profesors Michael Jacob ar savu kolēģi anesteziologu profesoru Wolfgang Buhre.

Stradiņa slimnīcu pārstāvēja plaša multidisciplināra ārstu un māsu komanda: asinsvadu ķirurgi Kaspars Ķīsis un Roberts Rumba; kardioķirurgi Kristiāns Meidrops un Ints Putniņš; kardio-anesteziologi profesore Eva Strīķe un Inguna Krustiņa; perfusioniste Biruta Mozule, operāciju māsas, anestēzijas māsas, kardiorenimācijas un asinsvadu ķirurģijas centra personāls profesora Daiņa Krieviņa vadībā.

Profesors Dainis Krieviņš skaidro, ka Marfāna sindroms ir pārmantota saistaudu sistēmslimība, kas nereti skar aortu un maģistrālos asinsvadus, sirdi, skeletu un citus orgānus. Veidojot aortas paplašinājumus un aneirismas, aorta var plīst un pacienti var aiziet bojā. Slavenākie Marfāna sindroma pacienti vēsturē ir bijušais Amerikas prezidents Ābrams Linkolns, Romas imperators Jūlijs Cēzars un, iespējams, bijušais Al-Qaeda līderis Osama bin Ladens.

“Marfāna sindroma pacienti parasti ir augumā gari, ar garām rokām, kājām, pirkstiem un pēdām. Ņemot vērā Eiropas epidemioloģisko statistiku, Latvijā ar šo saslimšanu vajadzētu būt aptuveni 100-200 cilvēku, taču diemžēl ne vienmēr šī slimība tiek laikus diagnosticēta un pašlaik mediķu redzes lokā ir tikai atsevišķi pacienti,” piebilst profesors.

Līdz šim pieredzes trūkuma dēļ pacienti ar Marfāna sindromu operācijas veikšanai tika sūtīti uz ārvalstīm. Eiropas lielākais un vadošais centrs, kur veic šādas operācijas, atrodas Maastrihtas Universitātē. Taču, pateicoties kopīgam Latvijas un Holandes vadošo speciālistu veikumam, pacients varēja saņemt nepieciešamo ārstēšanu tepat - Latvijā.

Lasīt vairāk
14.10.2021.
BĒRNU SLIMNĪCĀ ATKLĀTA MODERNĀKĀ BĒRNU KARDIOĶIRURĢIJAS HIBRĪDOPERĀCIJU ZĀLE BALTIJĀ
Lai sniegtu palīdzību bērniem ar iedzimtām sirdskaitēm, Bērnu slimnīcā turpmāk būs pieejama Baltijā mūsdienīgākā kardioķirurģijas hibrīdoperāciju zāle. Tajā, apvienojot vairākas sirds ķirurģijā plaši izmantotas tehnoloģijas, tiek veiktas vairāk nekā 30 dažāda veida sirdskaišu operācijas. Aktuālākais jauninājums ir jaunākās paaudzes digitālais angiogrāfs – īpaša rentgena iekārta, kas ar speciālas kontrastvielas palīdzību ļauj izmeklēt asinsvadus. “Bērnu slimnīcas Bērnu kardioloģijas un kardioķirurģijas klīnika ir vienīgā vieta Latvijā, kurā tiek ārstēti bērni ar iedzimtām sirds slimībām, tāpēc esam gandarīti, ka jaunāko tehnoloģiju pieejamība mūsu augsti kvalificētajiem speciālistiem nodrošina mūsdienīgu un precīzu iedzimto sirdskaišu diagnostiku un ķirurģiju, tādējādi palīdzot būtiski uzlabot pacientu dzīves kvalitāti,” saka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītājs Valts Ābols. Kopš Latvijā Bērnu slimnīcā 2009. gadā pilnvērtīgi aizsākusies bērnu invazīvās kardioķirurģijas programma, ārstiem pieejamo tehnoloģiju attīstība ļauj iegūt arvien pilnvērtīgāku informāciju par pacienta veselības stāvokli. “Nestandarta situācijas ir mūsu ikdiena, taču tehnoloģijas palīdz ieraudzīt nianses un paveikt darbu vēl labāk. Piemēram, kardioķirurģijas operāciju zālē šoruden uzstādītā digitālās angiogrāfijas iekārta ļauj uzņemt arī trīsdimensionālus asinsvadu attēlus un rentgena video. Šī gada sākumā uzsākts darbs arī ar jaunām ehokardiogrāfijas iekārtām ar īpašām zondēm sirds izmeklēšanai,” skaidro Bērnu slimnīcas Bērnu kardioloģijas un kardioķirurģijas klīnikas vadītājs, bērnu sirds ķirurgs Valts Ozoliņš. Bērnu slimnīca šobrīd lepojas ar Baltijā mūsdienīgāko kardioķirurģijas hibrīdoperāciju zāli, kurā pēc nepieciešamības operāciju laikā var izmantot vairākas savstarpēji savietojamas iekārtas. Ja ierasti tādas iekārtas kā angiogrāfs, ar kura palīdzību operācijā tiek monitorēti asinsvadi, un mākslīgās asinsrites iekārta atrodas dažādās operāciju zālēs, tad hibrīdoperāciju zālē tās izvietotas vienkopus un var darboties vienlaicīgi, viena otru papildinot un ļaujot ķirurgiem strādāt arvien efektīvāk. Sirdskaites ir viena no biežāk iedzimtajām anomālijām, un Latvijā ik gadu 1% jaundzimušo jeb aptuveni 200 bērniem diagnosticē kādu no 300 iedzimto sirdskaišu veidiem. Aptuveni pusē gadījumu šo bērnu veselības stāvokli iespējams uzlabot ķirurģiskā ceļā un apmēram katram piektajam pacientam dzīves gaitā būs nepieciešama atkārtota operācija. Bērnu invazīvās kardioķirurģijas programmā pieredzes apmaiņas nolūkos Bērnu slimnīcas speciālisti jau vairāk kā 10 gadus sadarbojas ar tādām starptautiski atzītām klīnikām kā Berlīnes Charité Sirds centrs Vācijā (German Heart Center Berlin), Kopenhāgenas universitātes slimnīcu Rigshospitalet Dānijā, Gaja un Svētā Tomasa slimnīcām (Guy's Guy's Hospital, St Thomas' Hospital) Londonā, Lielbritānijā, kā arī itāļu profesoru, bērnu ķirurgu, fonda Bērnu sirds (The Heart of Children) prezidentu Vittorio Vanini.
Lasīt vairāk
12.10.2021.
PALMU EĻĻA? KAITĪGA!
Medijos atgriezusies diskusija par PALMU EĻĻU produktos... Kardiologi atgādina - PALMU EĻĻA IR KAITĪGA SIRDS UN ASINSVADU VESELĪBAI!
Lasīt vairāk

Atbalstītāji