Medijos
Kamēr arteriālais spiediens vēl balansē uz robežas starp normālu un paaugstinātu, to var noturēt rāmjos arī paša spēkiem. Kā to izdarīt, stāsta Jelgavas ģimenes ārste un kardioloģe Santa Ābele.
“Par asinsspiedienu vajadzētu satraukties jau tad, kad tas ir paaugstināti normāls un svārstās ap 140/90 mm Hg, vispirms noskaidrojot, vai tā iemesls ir nieru, vairogdziedzera, asinsvadu vai kāda cita saslimšana,” stāsta ārste. “Arī sievietēm, ja vien viņas nav veselīga un aktīva dzīvesveida piekritējas, pirms menopauzes un tās laikā, kad organismā norisinās hormonālas izmaiņas, mēdz paaugstināties asinsspiediens. Ja izmeklējumu un analīžu rezultāti atbilst normai, jāizvērtē pacienta dzīvesveids. Darbs nakts maiņā, ilgstošs stress, pārāk sālīts uzturs, smēķēšana, liekais svars, miega un fiziskās aktivitātes trūkums – tas viss var paaugstināt asinsspiedienu.” Ārste skaidro, ka negaidītā stresa situācijā šāda organisma reakcija ir pavisam normāla, taču tas, ka asinsspiediens ceļas ikreiz, kad nākas saskarties ar ikdienas grūtībām, jau ir priekšvēstnesis hipertensijai.
Pats svarīgākais solis pretī asinsspiediena ierobežošanai ir ikdienas ieradumu maiņa. Santa Ābele iesaka regulāri vismaz astoņas stundas izgulēties, nepārstrādāties, nesatraukties par sīkumiem, uzturā mazāk lietot sāli. Vismaz četras reizes nedēļā nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, kas trenē sirds un asinsvadu sistēmu, – soļot, skriet, spēlēt volejbolu vai basketbolu.
Profilakses nolūkos var lietot arī augu valsts līdzekļus vai sulas, kas samazina asinsspiedienu. “Dzīvesveida izraisītu asinsspiedienu sākumā var koriģēt ar fitoterapiju, bet hroniskam un ilgstoši paaugstinātam asinsspiedienam ar to vien ir par maz. Taču, paralēli lietojot arī ārstniecisko augu preparātus, var samazināt zāļu daudzumu vai devas. Piemēram, daudz laba dzirdēts par aroniju sulu un ķimeņu tēju, kliņģerītēm, dillēm, balto āmuli un dzelteno amoliņu. Ja asinsspiediena paaugstināšanos izraisa stress, palīdz māteres lakstu uzlējums. Var lietot arī homeopātiskos graudiņus vai pilienus,” saka kardioloģe. Tomēr ārste neiesaka paļauties tikai uz mājās pagatavotām zāļu tējām vai uzlējumiem, kurus turklāt jāprot pareizi dozēt un pagatavot, kā arī vispirms konsultēties ar savu ģimenes ārstu.
Viedoklis
Fitoterapeits Artūrs Tereško: “Cik zinu, pasaulē nav tādu zāļu vai augu, kas varētu uz visiem laikiem samazināt asinsspiedienu. Ja pamatīgi netiek mainīts dzīvesveids, pēc neilga laika tas atkal ir paaugstināts. To var noregulēt bez medikamentiem pavisam vienkārši: veģetārisms bez piena produktiem un citām dzīvnieku olbaltumvielām, ja iespējams – svaigēšana, pietiekami ilgs miegs, smēķēšanas un dzeršanas pārtraukšana, izvairīšanās no stresa un katru dienu mērenas fiziskās nodarbības. No augļiem un dārzeņiem spiedienu samazina aronijas, granātābolu un biešu sula, no augiem – zaķpēdiņa, mātere, kapmirte, vaivariņš, ģerānija, gurķumētra, piparmētra, ugunspuķe. Tie visi atrodami sirds veselības tējas sastāvā. Diemžēl ļoti daudz spēka jāpatērē, lai pārliecinātu pacientus par kompleksu pieeju. Cilvēki ir gatavi dzert zāles, kas neko neatrisina, tikai sabojā iekšējos orgānus, vai iedzīvojas insultā un infarktā, bet neparko negrib noticēt tik vienkāršam risinājumam.”