Kampaņa Izmēri Asinsspiedienu


Nesen veiktajā Latvijas populācijas sirds veselības pētījumā atklāti satraucoši fakti par Latvijas iedzīvotāju asinsspiediena rādītājiem – paaugstināts asinsspiediens ir 44% iedzīvotāju virs 25 gadiem (40% sieviešu un 53% vīriešu) un gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju nemēra asinsspiedienu.

Noskaidrojot sirds veselības stāvokli, pirmais un vienkāršākais uzdevums ir izmērīt asinsspiedienu, tādēļ aicinām iepazīties ar Latvijas Kardiologu biedrības izstrādāto materiālu 120/80 šeit

KAS IR ASINSSPIEDIENS?

Asinsspiediens ir asins plūsmas spiediens uz artēriju sieniņām. Tas atkarīgs no sirds saraušanās spēka, sirdsdarbības ātruma, cirkulējošo asiņu daudzuma un asinsvadu stāvokļa. Ja artērijas ir sašaurinātas, neelastīgas – asinsspiediens paaugstinās. Mērot asinsspiedienu tiek ņemti verā divi lielumi: augstākais, kas tiek dēvets par sistolisko asinsspiedienu un raksturo asinsspiedienu sirds saraušanās brīdi, kad asinis tiek iepludinātas artērijas, un zemākais, kas tiek dēvets par diastolisko asinsspiedienu un atbilst asins spiedienam starp divam sirds saraušanās kustībām. Normāls asinsspiediens sievietēm un vīriešiem jebkurā vecumā ir 120/80 mmHg!

 

Izmēri Asinsspiedienu kampaņas ietvaros arī Rīgas domes deputāti tika acināti mērīt aisnsspiedienu.