Medijos

Pēteris Apinis šokā: bērnudārziem pērn iepirkts 179 tonnas tīra cukura. / Focus.lv
Pēteris APINIS, Latvijas Ārstu biedrības prezidents

Atklāta vēstule Rīgas Domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam un veselības ministram Guntim Belēvičam.

Kopijas: Izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim, Saeimas Sociālo un darblietu komisijas priekšsēdētājai Aijai Barčai, Saeimas Izglītības komisijas priekšsēdētājai Ilzei Viņķelei, Latvijas Pediatru asociācijas prezidentei profesorei Ilzei Gropei, Latvijas Kardiologu biedrības rezidentam profesoram Andrejam Ērglim,  Slimību profilakses un kontroles centra direktores v.i. Ivetai Gavarei, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktoram Guntim Helmanim

Godātais Rīgas Domes priekšsēdētāj!

Godātais veselības ministr!

3. martā Rīgas Stradiņa universitātē notika konference „Veselīga un kvalitatīva Latvijā ražota pārtika”, ko kopā organizēja Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Veterinārāstu biedrība un Rīgas Stradiņa universitāte sadarbībā ar Zemkopības ministriju. Referātu „Pārtikas produktu piegāde Rīgas pilsētas izglītības iestādēm” nolasīja arī Rīgas Domes IKSD Iepirkumu nodaļas galvenā eksperte finanšu jautājumos Ingrīda Apine un Rīgas Domes IKSD Izglītības atbalsta nodaļas galvenā speciāliste Ilze Kondratjuka. Referāta pamatuzstādījums bija ļoti aktuāls – kā piegādāt skolām un pirmskolas iestādēm „zaļus”, Latvijā ražotus produktus.

Referātā tika prezentēti arī pārtikas produktu apjomi pirmskolu audzēkņu ēdināšanai 2015.gadā. Atļaujos uzskaiti publicēt pilnībā:

 • āboli – 242 tonnas;
 • baltmaize (dažādi veidi) – 284 tonnas;
 • burkāni – 327 tonnas;
 • cukurs – 179 tonnas;
 • cūkgaļa (dažādi veidi) – 358 tonnas;
 • kartupeļi – 1 563 tonnas;
 • krējums (dažādi veidi) – 126 tonnas;
 • liellopu gaļa (dažādi veidi) – 155 tonnas;
 • olas vistu – 2,2 milj. gab.;
 • piens (dažādi veidi) – 2,4 milj. litru;
 • rupjmaize (dažādi veidi) – 307 tonnas;
 • sviests (dažādi veidi) – 116 tonnas.

Vēlos Jūsu uzmanību sākotnēji pievērst punktam: CUKURS – 179 tonnas. 

Domes priekšsēdētāja kungs! Ministra kungs!

Ieberiet trešdaļu savas kafijas tasītes ar cukuru un izēdiet to! Labu apetīti! Šādu cukura daudzumu Jūsu aizsegā katru dienu liek apēst 12–20 kilogramus smagiem bērniem. Lai pārrēķinātu šo cukura daudzumu atbilstoši Jūsu svaram, Jums nāktos izēst vismaz lielo kafijas krūzi pilnu ar cukuru.

Baltmaizē cukura daudzums ir 20–30%, tātad bērniem vēl 70 tonnas cukura klāt. Rupjmaizē cukurs 15–22 %, tātad klāt vēl 60 tonnas.

Vidēji 30 grami cukura katram pirmskolas vecuma bērnam katru dienu, nerēķinot to, ko viņš saņem mājās. Nav neviena iemesla bērniem pirmskolas vecuma iestādēs dot saharozi. Vēl vairāk– nav saprotams – kā šis milzīgais cukura daudzums korelē ar daudznozīmīgo uzstādījumu „zaļais iepirkums”.

Vai Jums nešķiet likumsakarīgi, ka 21% bērnu, sasniedzot skolas vecumu, cieš no aptaukošanās vai liekā svara?

Vēlos Jūsu uzmanību pievērst faktam, ka visu taukvielu saturu bērniem paredzēts uzņemt no relatīvi piesātinātajiem piena taukiem, īpaši sviesta. Racionā nav paredzētas spiestas eļļas (piem., olīveļļa) kā taukvielu saturs. Kaut arī sviesta un krējuma izmantošana ir ievērojami labāks risinājums par augu taukiem, cūku taukiem vai margarīnu, tomēr vienveidība taukvielu piedāvājumā ir baisa.

Godātais Ušakova kungs! Godātais Belēviča kungs!

Lūdzu Jūs noskaidrot, kurš ierēdnis personīgi ir atbildīgs, ka bērniem tiek dots tik daudz cukura? Kurš ierēdnis vēlas, lai visi pirmskolas vecuma bērni būtu aptaukojušies, slimotu ar sirds asinsvadu, locītavu un gremošanas trakta slimībām? Vai šī rīcība ir apzināta nelietība vai bezcerīgs stulbums? Ja tā ir apzināta rīcība, vai Jūs nodosiet atbildīgo personu (personas) likumsargājošām iestādēm par apzinātu vardarbību pret bērniem?

Ar cieņu,
Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis

Atbalstītāji