Medijos

IEROBEŽO DIKLOFENAKTA LIETOŠANU. Kitija Blumfelde / Latvijas Avīze

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) paziņojusi, ka zālēm, kuru aktīvā viela ir diklofenaks – Latvijā pieejami 40 šādi medikamenti –, turpmāk noteikti būtiski lietošanas ierobežojumi. Pētījumos atklāts, ka cilvēkiem, kuri šis zāles lieto ilgstoši un lielās devās, piemēram, 150 mg dienā, pieaug arteriālās trombozes risks un iespēja piedzīvot miokarda infarktu vai insultu.

Pacientiem, kuriem bijis miokarda infarkts vai insults, ir sirds mazspēja vai asinsrites traucējumi, kas apgrūtina perifēro asinsriti, diklofenaku saturošu zāļu lietošana nav ieteicama, bet pacientiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs, cukura diabētu vai smēķētājiem par zāļu lietošanu jākonsultējas ar ārstu.

Diklofenaks ir plaši izmantotas zāles sāpju un iekaisuma mazināšanai, it sevišķi tādu sāpes radošu slimību gadījumā kā artrīts. Diklofenaks pieder zāļu grupai, ko dēvē par nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem.

Latvijas Farmaceitu biedrības vadītāja Kitija Blumfelde norāda, ka pacientiem pašiem nevajadzētu neko mainīt ārsta noteiktajā terapijā un nebūtu jāpārtrauc lietot ārsta izrakstītu medikamentu, jo tas var novest pie vēl smagākām komplikācijām, piemēram, iekaisuma procesa progresēšanas. Diklofenaku saturošas tabletes ir recepšu zāles, izņemot “Voltaren Akti” 12,5 mg, kur diklofenaka deva ir ļoti neliela, tādēļ īslaicīga šīs devas lietošana, piemēram, ja moka zobu sāpes, neradīs nopietnas blaknes. Tas pats sakāms arī par ziedēm, geliem un ārstnieciskiem plāksteriem, tomēr pacientiem ar smagām sirds un perifēro artēriju slimībām, pēc infarkta vai insulta, labāk izvēlēties ibuprofēnu vai paracetamolu saturošus pretsāpju medikamentus, kam kardioloģiskās blaknes nav konstatētas.

Atbalstītāji